GAZETE SOKAK – HDP’liler, İmralı tecridini protesto eden tutuklu milletvekili Leyla Güven’le dayanışmak için 5 kentte 2 günlük açlık grevi başlattı. Açlık grevi açıklamalarında, “Leyla Güven’in talebi talebimizdir. Tecrit kalkana kadar eylemlerimizi sürdüreceğiz” denildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), İmralı’daki tecridin kaldırılması için 11 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’le dayanışmak için Diyarbakır, Van, Hakkari, Urfa ve Adana’da 2 günlük açlık grevi başlattı.

DİYARBAKIR: ÖCALAN SAYESİNDE BURADAYIZ

Diyarbakır’da HDP milletvekilleri Dersim Dağ ve Saliha Aydeniz’in aralarında bulunduğu 16 kişiden oluşan grup, partinin il binasında bulunan Vedat Aydın Konferans Salonu’nda eylemlerine başladı. Leyla Güven’in fotoğrafının bulunduğu “Leyla Güven haklıdır, tecrit kalkmalıdır” yazılı önlükler giyildi. Eylemin gerçekleştirildiği salona, “Em tecrîdê bişkênin faşizmê hilweşînin!” ve “Leyla Güven halkıdır! Tecrit son bulmalıdır” yazılı pankartlar asıldı. Eylem öncesi yapılan açıklamaya, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, DBP Diyarbakır İl eşbaşkanları Naşide Toprak ve İbrahim Çiçek de katıldı.

Açıklamada konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için açlık grevi eylemi başlattığını belirterek, Güven’in tutuklu bulunduğu davanın 3’üncü duruşmasına Öcalan üzerindeki tecride ilişkin yaptığı açıklamaları hatırlattı. Dağ, “Sayın Öcalan’ın fikir ve perspektifleri sayesinde bugün buradayız. Bu anlamda Leyla Güven’in talebi hepimizin talebidir. Bu tecridi kabul etmiyoruz. Bu tecrit kalkana kadar eylem ve etkinliklerimizi sürdüreceğiz” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek ve açlık grevi eylemini sürdüren Leyla Güven’e destek olmak amacıyla 5 ayrı kentte açlık grevi eylemi başlatıldığını ifade eden Dağ, “Amed’te 16 kişi eylem başlatıyoruz. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kalkana kadar, ailesi ve avukatları ile görüştürülene kadar bu talebimizde ısrar edeceğiz. Kürt halkının önderi üzerindeki tecrit ile Kürt halkını yok edilmek isteniyor. Kürt halkı ve Kürt halkının önderi üzerindeki tecrit sona erene kadar, halkımızla birlikte ayakta olacağız. Bir kez daha tekrarlıyoruz; Leyla Güven’in talebi, gençlerin, kadınların talebidir. Sayın Öcalan üzerindeki tecrit bir an önce kaldırılmalıdır” diye konuştu.

Dağ, açlık grevinin ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek ve Leyla Güven’e destek olmak amacıyla eylem ve etkinliklerin sürdürüleceğini kaydetti. Yapılan açıklamanın ardından grup, açlık grevi eylemine başladı. İki gün sürecek olan eyleme katılanların isimleri şöyle: “HDP Diyarbakır Milletvekilleri Saliha Aydeniz ve Dersim Dağ, HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Necmettin Burakmak, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Vahap Günay, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Haluk Eyyüpoğlu, DBP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Mehmet Ali Alkan, DBP yöneticileri Niyazi Baran ve Ramazan Üngür, DTK üyesi Diyadin Noyan, HDP PM Üyesi Nurettin Turgut, TJA Aktivisti Hayat Akyol, HDP yöneticileri Seyrettin Kılıç, Sait Demir ve Osman Dön ile yurttaşlar Hatun Aslan ve Esma Ayata.”

VAN: SİYASETİN ÖNÜ AÇILSIN

Van’da Güven’e destek amacıyla HDP il binasında açlık grevi öncesi açıklama yapan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, yıllardır Kürt halkının taleplerinin reddedildiğini ve bu talepler doğrultusunda siyaset yürütenlere yönelik baskı ve tutuklamaların yaşandığını söyledi.

Güven’in, Öcalan’a yönelik tecridin şahsi değil tüm Kürt halkına yönelik olduğu yönündeki açıklamasını hatırlatan Orhan, “Leyla Güven, bir kadın olarak, bir Kürt bireyi olarak tecridi kabul etmeyerek süresiz-dönüşümsüz açlık grevine girdi. Biz de bu onurlu duruşundan dolayı kendisini selamlıyor ve yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Kendisinin bu duruşunu selamlıyor ve destek amacıyla burada iki günlük açlık grevine başlıyoruz. Umuyoruz ki sesimiz duyulur, Sayın Öcalan üzerindeki mutlak tecrit son bulur ve demokratik siyasetin önü açılarak Kürt sorunu demokratik yollarla çözülür” dedi.

Açıklamanın ardından HDP Van Milletvekilleri Muazzez Orhan, Murat Sarısaç ve kurum temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 20 kişi iki günlük açlık grevi eylemi başlattı.

HAKKARİ: TECRİT KALDIRILINCAYA DEK…

Hakkari’de HDP’li milletvekilleri Sait Dede ve Nuran İmir, HDP il-ilçe yöneticilerinin katılımıyla parti binasında açlık grevi eylemi başlatıldı. Eylem öncesi açıklama yapan HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, 24 Haziran seçimlerinde Leyla Güven’in Hakkari milletvekili olarak rekor bir oyla seçildiğini ve cezaevinde tutulmasının hiçbir hukuki yönünün olmadığını belirtti. Güven’in seçilmiş bir vekil olduğunu ve yargılamasının durdurularak salıverilmesi gerektiğini hatırlatan Dede, “Leyla Güven’e ayrı bir hukuk uygulandı. Devlet kendi Anayasası’na uymamış oldu. Anayasa’nın buna ilişkin maddeleri ortadayken ne yazık ki seçilen yer Hakkari, seçilen kişi Leyla Güven ve parti HDP olunca farklı bir uygulamayla karşı karşıya kaldık. Tabi biz bunun bağımsız bir yargı kararı olmadığını, siyasi bir karar olduğunun farkındayız. Leyla Güven dört duvar arasında da bu halkın sesi olmayı başarmıştır. Biz de Hakkari halkı olarak Leyla Güven’in taleplerinin arkasındayız. Tecrit derhal kaldırılmalı ve Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşturulması gerekiyor. Tecrit son bulana kadar bundan sonrada bu tür eylemlerimiz devam edecektir” ifadesinde bulundu.

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ise, Leyla Güven`in eyleminin katliamlara, tutuklamalara ve soykırımlara karşı bir eleştiri olduğunu söyledi. Tecridin Kürt dili, kültürü ve değerlerine karşı yapılan bir saldırı olduğunu söyleyen İmir, “Soykırımcı zihniyeti ancak barış ve demokrasi eylemlerini başlatarak yok edebiliriz. Güven`in başlatmış olduğu eylem onurlu ve kutsaldır. Biz başlatmış olduğu eylemi ve duruşunu selamlıyoruz. Leyla Güven`in eylemi katliamlara, tutuklamalara ve soykırımlara karşı bir eleştiridir. Leyla Güven başlatmış olduğu açlık grevi ile bizleri mücadele alanlarında direnmeye davet etmiştir. Başlatmış olduğu bu mücadeleye sahip çıkmak hepimizin temel sorumluluğudur” dedi.

İmir, tüm herkesi bu eylemlere destek vermeye Buradan başta Hakkari halkı olmak üzere bütün halkımızı eylemimize destek vermeye davet ediyoruz. Bizler mücadele ederek bu zihniyetin duvarlarını yıkabiliriz. Yaşasın halkımızın haklı mücadelesi” diye konuştu. Açıklamanın ardından iki günlük açlık grevi başladı.

URFA: GÜVEN’İN YANINDAYIZ

HDP Urfa İl Örgütü de Güven’e destek amacıyla il binasında açlık grevi başlattı. HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, DBP İl Eşbaşkanı Bekir Karageçili, HDP Haliliye İlçe Eşbaşkanı Mahmut Memitanlı, MEYADER Temsilcisi ve Urfa Barış Annesi Hedlê Oğur ve Barış Anneleri Hazal Çam ile Selvi Üstünç’ün katıldığı eylem, yapılan açıklamayla başladı.

Leyla Güven’i selamlayıp yanında olduklarını söyleyen HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Öcalan’a uygulanan tecritle, barışın ve ortak yaşamın tecrit edildiğini ifade etti. Güven’in talebinin talepleri olduğunu dile getiren Sürücü, Öcalan üzerindeki tecridin son bulmaması durumunda eylemlerin farklılaşarak devam edeceğini kaydetti.

ADANA: MUTLAK TECRİT SON BULMALI

HDP Adana İl Örgütü öncülüğünde Leyla Güven’e destek vermek amacıyla 2 günlük açlık grevi başlatıldı. Parti binası önünde yapılan açıklamaya, HDP’li vekiller Remziye Tosun, Tülay Hatimoğulları ve Kemal Peköz’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda partili ve kurum temsilcisi katıldı. Eylem sırasında Güven’in fotoğrafının olduğu “Leyla Güven haklıdır, tecrit kalkmalıdır” yazılı pankart açıldı.

HDP İl Eşbaşkanı Gülseren Tural, Öcalan’ın Ortadoğu başta olmak üzere hakların ortak mücadelesini esas alan fikirlerinin saldırılara hedef olduğunu ifade etti. Tural, “Sayın Öcalan’ı İmralı Adası’na hapseden kapitalist güçler, Türkiye’ye de tabiri caizse gardiyanlık rolünü vermiştir. Dolmabahçe Mutabakatı’nın yok sayılması ve sürecin bozulması, Öcalan’ın kırılamayan etkisine ve onun öncülüğünde gelişen demokratik inşa sürecine yönelik esaslı bir saldırıdır.Bunun için diyoruz ki; rehin tutulan Leyla Güven’in Sayın Öcalan için başlattığı açlık grevi eylemi haklı bir eylemdir ve talebi bizim talebimizdir. Bunun için diyoruz ki; Leyla Güven haklıdır, tecrit son bulmalıdır. Onun bu talebi bizim de talebimizdir. Öcalan’ın üzerindeki mutlak tecrit bir an önce son bulmalıdır” dedi. MEZOPOTAMYA AJANS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...