GAZETE SOKAK – Bingöl’de 16 Eylül’de 47 öğrenci, 5 öğretmen bir okul çalışanı, okul laboratuvarında açıkta bırakılan civadan zehirlenmesi olayının kamuoyundan gizlendiği ortaya çıktı. Olayın duyulması ardından valilik açıklama yaparken, HDP konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Bingöl’de Merkez Sancak İlk ve Ortaokulu’nda 47 öğrenci, 5 öğretmen bir okul çalışanı, okul laboratuvarında açıkta bırakılan civadan dolayı zehirlendi. Fen Bilimleri Laboratuvarı’nda 16 Eylül günü açıkta bırakılan cıvadan etkilenen 47 öğrenci 5 öğretmen ve bir okul çalışanın tedavisi ise sürüyor. Olayın meydana gelmesinden sonra, olay hakkında kamuoyu bilgilendirilmezken, olayın yerel medyada yer almasından sonra Bingöl Valiliği açıklama yapmak zorunda kaldı.

Okulda açıkta bırakılan civaya maruz kalan öğrencilerin 4 gün sonra baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kusma şikayeti ile Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Elazığ ve Erzurum’da çeşitli hastanelere kaldırıldı. 53 kişinin hastanelerdeki tedavileri sürerken, Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okulda idari soruşturma başlatıldı.

VALİLİK’TEN AÇIKLAMA

Günlerce kamuoyuna açıklama yapmayan Bingöl Valiliği, olayın yerel basın tarafından haberleştirilmesi üzerine açıklama yapmak zorunda kaldı. Valilik yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “20 Eylül günü Bingöl Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne baş ağrısı, karın ağrısı, kusma, bulantı, vücutta kızarıklık, döküntü, gözlerde yanma hissi, gözlerde kaşıntı ve baş dönmesi gibi yakınmalar ile başvurmuşlardır. Hastaların beyanlarından, yaklaşık 5 gün önce okulda buldukları cıva ile oynadıkları ve sonrasında şikayetlerinin başlaması üzerine hemen hastaneye başvurdukları bilgisine ulaşılmıştır. Cıvadan etkilenen 47 öğrencimiz, 5 öğretmenimiz ve 1 hizmetlimiz hastanelerimizde tedavi altına alınmıştır. AFAD’ın yapmış olduğu ölçümlerde okul içerisinde cıva elementine rastlanmamış olup İl Sağlık Müdürlüğünce alınan kan numuneleri de Kayseri Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda çalıştırılmıştır. Alınan kan sonuçlarında kanında cıva tespit edilen öğrencilerden sınır değerin üzerinde olanların tümü Ulusal Zehir Danışma Merkezi ile irtibata geçilerek ilaç tedavilerine başlanmıştır. Tedavileri devam etmekte olan hiçbir öğrencimiz ve öğretmenimizde hayati tehlike bulunmamaktadır. Yapılan kontroller neticesinde, Sancak ilkokulu ve Ortaokulu’nda eğitim ve öğretime devam edilmesinde sakınca olmadığı görülmüştür. Diğer taraftan, konu ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmış olup sürecin tüm safhaları tarafımızca takip edilmektedir.”

HDP’Lİ VEKİL KONUYU MECLİS’E TAŞIDI

Halkaların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Aydemir, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’na iki ayrı soru önergesi sundu. Aydemir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması üzerine soru önergesi verdi.

HDP’li Aydemir önergede cıvadan etkilenenlerin sayısının daha fazla olabileceğine dikkat çekerek şunları belirtti : “Şu an itibariyle vakanın 82 kişiyi etkilediği görülmektedir. Bu sayı daha da artabilir. Cıva maddesinin sınıfta masanın üzerinde açık bir vaziyette bulunduğu bilgisini aldık. Açıkta bulunan cıvayı çocuklar oyun oynama amacıyla alıp uğraşmış ve bazı çocuklar oyun hamurunun içerisine koyarak evde oynamak suretiyle evlere götürmüştür. Bu evlerde yaşayanların sağlığı da tehdit altındadır.”

Aydemir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması üzerine şu soruları sordu:

“* Bingöl ili Sancak Beldesi, Sancak İlkokulu ve Ortaokulunda yaşanan bu olaydan haberdar mısınız?

*Bakanlık olarak herhangi bir çalışmanız olacak mı?

*Vakanın yayıldığı bölgeleri tespit edip bu bölgelerin karantinaya alınmasını sağlayacak mısınız?

*Ciddi boyutlara ulaşan bu vaka ile ilgili tedbir alacak mısınız? Bu tedbirler neler olacak?”

Aydemir konuya ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması üzerine de şu soruları sordu:

“* Bingöl ili Sancak Beldesi, Sancak İlkokulu ve Ortaokulunda yaşanan bu olaydan haberdar mısınız?

*Bakanlık olarak herhangi bir çalışmanız olacak mı?

*Sancak Beldesindeki, Sancak İlkokulu ve Ortaokulundaki yaşanan vakanın sorumlu kişi veya kişileri hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?

  • Sancak İlkokulu ve Ortaokulundaki Fen laboratuvarının teknik yeterliliği hakkında bilginiz var mı? Olması gereken standartlar nelerdir?” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...