GAZETE SOKAK – Bu yıl 37’ncisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kitapseverlerle buluştu. Fuarda Aram, Rupel, Ava, Lîs, Avesta, Ar ve Na gibi yayınevleri hem Kürtçe hem de Türkçe kitaplarıyla yerini aldı.
Bu yıl 37’ncisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, Büyükçekmece’de bulunan TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde kitapseverlere kapılarını açtı. 10-18 Kasım günleri arasında sürecek olan fuara, 7’den 70’e yoğun ilgi var. Çocuklarıyla gelen aileler için çocuk kitap boyama ve oyun alanları da bulunuyor. Son dönemde bastığı önemli eserlerle dikkat çeken yayınevleri, yeni kitaplarının yanı sıra düzenlenecek söyleyişi ve etkinliklerle yazarlarını okurlarıyla buluşturacak.
Bu yıl fuarda Aram, Rupel, Ava, Lîs, Avesta, Ar ve Na gibi yayınevleri hem Kürtçe hem de Türkçe kitaplarıyla yerini aldı.
ARAM YAYINEVİ’NDEN YENİ KİTAPLAR 
Aram Yayınevi’nin yeni basılan kitapları arasında Menaf Osman’ın kaleme aldığı ve Sema Yüce’nin hayatını anlatan “Lênûska Leyla” kitabı, Rojbin Perişan’ın kaleme aldığı ve Cizre’de sokağa çıkma yasağı sürecini anlatan “Toprağın Şarkısı” ve Ergin Atabey’in ise toplumsallık adına ilk yöntem ve hakikat rejiminin oluşumu ve geliştirilmesinin insanlığın yeryüzündeki öyküsü ile başladığını anlattığı “Hakikat Rejimi” kitabı bu yıl raflardaki yerini aldı.
‘OKUR NEREDEYSE ORADAYIZ’
Aram Yayınevi Editörü Ulaş Güldiken, temel prensip olarak okur neredeyse orada olmaya çalıştıklarını belirterek, “2016 ile 2018 yılları arasında doğrudan okuyucularla buluşmamız engellendi. Fuar dönemleri; okurla doğrudan buluşmanın, konuşmanın ve tartışmanın imkanı oluyor. Yeni kitaplarımızı ve arşivdeki kitaplarımızı görmek isteyen okurumuzu İstanbul 37’nci TÜYAP kitap fuarına bekliyoruz” dedi.
Nubîhar Yayınları’nda da bu yıl ilk defa okurla buluşacak olan ve hem Kürtçe hem de Türkçe yazılmış olan “Hâmîsiz şair, babasız metin” kitabı yerini aldı. Ayhan Tek’in doktora tezi olan bu kitap kuramsal çerçevede Mem û Zîn’i bloomcu bir okuma modeliyle ele alınıyor.
Nubîhar Yayınları’ndan çıkan bir diğer kitap, Adnan Fırat Bayar’ın yazmış olduğu “Ulus Araştırmaları Bağlamında Xanî.” Kitapta, Ahmedê Xanî’nin Kürtler için bir devlet ön görmüş olması anlatılıyor.
Fuarda yapılacak bazı etkinlikler ise şu şekilde:
* 11 Kasım’da Dipnot Yayınları’nın düzenleyeceği “Sol ve Sözlü Tarih Üzerine” yapılan söyleşide Esra Koç, Cahit Akçam, Yücel Demirer ve Seyfi Öngideri konuşmacı olarak yer alacak.
* 16 Kasım’da, 12. Salon Etkinlik Programı’nda TÜYAP’ın düzenleyeceği “Sosyal Medyanın Okuma Üzerine Etkisi” söyleşisinde Asena Özoral, Kübra Yanıktepe, Sena Nur Işık, Gizem Olcay gibi isimler yer alacak. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...