AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın milletvekili aday listelerine koyduğu bakanlara, seçimlerde en az 315 milletvekiliyle Meclis çoğunluğunun elde etmeleri durumunda tekrar bakan yapabileceği mesajını verdiği öne sürülüyor. Asıl hedefin ise 350 milletvekili olduğu belirtiliyor.

Yeni mevzuata göre milletvekili olan bir kişi aynı zamanda bakan olamıyor. Erdoğan’ın, 24 Haziran için hazırladığı milletvekili listelerine adını yazdığı 22 bakanın (başbakan dahil) yasal olarak tekrar hükümette görev yapmalarına imkan bulunmuyor. Bu isimlerin bakan olabilmeleri için milletvekilliğinden istifa etmeleri gerekiyor.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, AKP kurmayları, 22 bakanın yeniden bakan olarak görevlendirilmesinin tek bir şartı bulunduğunu söylüyor. Bu hamleyle aday listesini güçlü tutmak isteyen Erdoğan’ın, sadece milletvekili sayısının yüksek çıkması durumunda bu isimlerden bazılarını istifa ettirerek bakan yapma yoluna gideceği, ancak sayının sınırlı olacağı dile getiriliyor. Kritik eşik, 315 milletvekili olarak ifade ediliyor. Parti, 600 milletvekilinden 315’inden fazlasını alırsa, bazı bakanların istifa edip kabinede görev üstlenmeleri sözkonusu olacak. Eğer AKP’nin milletvekili sayısı 315’in altında olursa hiçbirine kabinede görev verilmeyecek. Bunun, Erdoğan’ın B ve C planları kapsamında olduğu ifade ediliyor.

Habere göre parti kurmayları, “Cumhurbaşkanı bakanlara ‘Alın 350 vekili sizi bakan yapayım’ mesajı vermiş gibi” değerlendirmesi yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...