GAZETE SOKAK – Cezaevindeki oğlunu ziyaret etmek için 24 Ocak’ta Batman’dan İstanbul’a gelen ve bir daha kendisinden haber alınmayan Mehmet Bal’ın telefon sinyallerinin dökümü ailesine verildi. Oğlu Nihat Bal, telefon sinyallerinin kendilerine eksik verildiği söyledi.

Cezaevindeki oğlunu ziyaret etmek için 24 Ocak’ta Batman’dan İstanbul’a gelen ve aynı gün oğlunun görüşünden çıktıktan sonra Bağcılar’da bulunan akrabalarıyla görüştükten sonra bir daha kendisinden haber alınamayan Mehmet Bal’dan bir aydır haber alınamıyor. O tarihten bu yana ailesinin yaptığı tüm arama çalışmaları sonuçsuz kaldı. Bal ailesi savcılığın ve polisin çalışmalarını yetersiz görürken, istendiğinde MOBESE kayıtlarıyla nerede ne zaman kiminle görüştüğünün bulunabileceğini söyledi.

EMİNÖNÜ’NDEN VAPURA BİNDİĞİ GÖRÜLÜYOR

30 gündür aile ve insan hakları kuruluşlarının çabaları sonucunda savcılığın kendilerine birkaç saniyelik görüntü kaydını gösterdiğini belirten Mehmet Bal’ın oğlu Nihat Bal, görüntü kaydında babasının Eminönü vapur iskelesinden Kadıköy’e gittiği görüldüğünü belirtti. Vapura bindikten sonraki görüntülerin olmadığını belirten Bal, “Polise ‘Kadıköy’de indiği sırada görüntü yok mu’ diye sordum poliste ‘orası çok kalabalık olduğu için bulunması çok zor’ cevabını verdi bana. Ancak Kadıköy vapur iskelesinin hem içinde hem de dışında onlarca kameranın olduğu görülüyor. Bu kameraların incelenmesi gerekir, oda yoksa Kadıköy Meydanı net gören MOBESE kameraları var. Bunların kayıtlarına bakılsa babamın Kadıköy’de nereye gittiğini çok rahat bir şekilde bula bilirler” dedi.

TELEFON SİNYAL DÖKÜMLERİ ORTAYA ÇIKTI

Savcılık Bal’ın cep telefonu sinyallerine ait dökümleri ailesine teslim ederken dökümlerde sabah saat 09.00’dan saat 18.32’ye kadar telefonundan sinyal alındığı görülürken, saat 18.32’den 21.11’re kadar sinyallerin kesildiği görülüyor. Saat 21.11’den 21.29’a kadar yeniden sinyal verdiği görülürken, 21.11’de Balın telefonun Sabiha Gökçen karşısında bulunan Kurtköy civarında sinyal verdiği saat 21.12 civarında ise sinyalin çektiği yer Pendik Kurtköy civarı olduğu görülüyor. Öte yandan Bal’ın telefonundan bir dakika arayla Lina Anadolu Turizm Ltd, Şti adlı otobüs firmasını aradığı görülüyor. Bal’ın telefonundan sinyalin alındığı yer ise Kurtköy civarının tam tersi olan Eyüp Sultan Mahallesi, Mozaik Sokak No 11 Sancaktepe İstanbul Adresi’nden geldiği görülüyor.

KAYITLAR EKSİK

O saatten sonra Bal’ın telefonundan sinyal alınmadığı görülürken, Bal’ın oğlu Nihat Bal, saat 19.00’dan 21.05’e kadar defalarca aradıklarını ancak sadece 21.05 civarından babasının bir kere çaldığını ancak meşgule alındığını dile getirdi. Babasının çıkartılan telefon sinyallerinin eksik çıkarıldığını çünkü kendilerinin aradığı 21.05 saatinin kayıtlarda olmadığını ancak kendi telefon kayıtlarında aradıkları ortada olduğunu ifade etti.

POLİSTEN AİEYE: GİDİN EVİNİZDE OTURUN

Babasının akıbeti ile sürekli Gayrettepe Polis Merkezi’ne gittikleri ancak her gittiklerinde emniyet yetkililerinin farklı yaklaşımı ile karşılaştıklarını ifade eden Bal, “En son gittiğimizde bir polis bize ‘gidin evinizde oturun. Biz kendi görevimizi yapıyoruz. Yakında buluruz ama sizde sağa sola gidip başvurmayın’ dedi. Bizde ‘maden görevinizi yapıyorsunuz neden bir bilgi vermiyorsunuz’ dediğimizde ‘yakında bilgi veririz’ yanıtını aldık. Yanı bizde ne yapacağımızı bilemez durumdayız bir an önce babamın bulunmasını istiyorum” diye konuştu.

‘BAŞVURULARDAN CEVAP VERİLMİYOR’

Bal Ailesi’nin kendilerine başvuruda bulunduğunu söyleyen İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, kendilerinin de Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumuna (ATK) başvurduklarını belirtti. Mehmet Bal’ın akıbetine ilişkin bu kurumlara yaptıkları başvurulara bir henüz olumlu ya da olumsuz bir cevap alamadıklarını dile getiren Yoleri, “Bu gibi durumlarda yetkili kurumlar yaptığımız başvurulara cevap vermeye biliyor ancak soruşturmayı yürüten savcılığı arayıp onlardan bilgi istediğini biliyoruz. Soruşturmayı yürüten savcılıkça sinyal dökümleri video kayıtlarının bulmasına buna bağlıyoruz” diye konuştu.

‘ÇABALAR YETERSİZ’

Mehmet Bal’ın bulunması için yapılan çabaların yetersiz olduğunu dile getiren Yoleri, “Mehmet Bal’ı Eminönü’nden Kadıköy’e gitmek için vapura bindiğine dair görüntüleri bula biliyorlar. Ancak bundan sonrası yok savcılık isterse görüntüler üzerinden Bal’ın nereye gittiği, kiminle görüştüğü adım adım bula bilir belki bir zor ve karmaşık ama yapılamaz değil dolayısı bunların hangisi yapıldı ya da neler yapıldı bilemiyoruz. Çünkü ne bize nede aileye bilgi verilmiyor. O yüzden soruşturma şu aşamada diye bileceğimiz bir durum yok. Bal’ın bulunması için devletin ciddi bir çaba içinde olmasını gerektiğini düşünüyoruz” dedi.
Kayıplar meselesini 1990’lı yıllardan bildiklerini belirten Yoleri, “Yaşanılan durum bize 90’lı yılları hatırlatıyor. Bu durumda bizi endişelendiriyor. Biz İHD olarak yaşanan durumun takipçisiyiz ve ısrarla Mehmet Bal’ın bulunması için çalışmalarımız devam edeceğiz” diye belirtti. MA – Erdoğan Alayumat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...