GAZETE SOKAK – İHD Urfa Şubesi, 4 bin 300 kişinin öldüğü, 7 bin kişinin yaralandığı 2015, 2016 ve 2017 yıllarındaki çatışmalı ortama dikkat çekerek, barış için İmralı tecridinin son bulmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Urfa Şubesi, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısı ile dernek binasında basın toplantısı düzenledi. İHD üyelerinin katıldığı basın toplantısında konuşan İHD Yöneticisi Gökhan Dayık, barış hakkının insan hakkı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin çoğulcu, etnik, dilsel, dinsel ve kültürel dokuya sahip olduğunu hatırlatan Dayık, “İnsanı ve doğayı temel alacak bir bakış açısı, hukuksal düzenlemelerin de bu çoğulcu dokuyu hak temelli olarak yansıtmasını gerektirir. Çoğulculuk, İHD’nin pek çok kez vurguladığı ve yansıttığı, ‘herkes farklı, herkes eşit’ sloganında ifadesini bulur. Çoğulculuk aynı zamanda demokrasinin de temelidir. İHD demokrasi ile insan hakları arasında koparılamaz bir bağ bulunduğu düşüncesindedir. O nedenledir ki, İHD Türkiye’nin temel sorununun insan hakları ve demokrasi sorunu olduğunun altını çizmiş ve bu temel sorununun en önemli halkasının da Kürt sorunu olduğu tespitinde bulunmuştur” dedi.

TÜRKİYE’NİN BİR BARIŞ SORUNU VARDIR

Türkiye’nin Kürt sorunu gibi temel sorunlarını dünyanın birçok ülkesinde görüldüğü gibi diyalog ve müzakereye dayalı çözüm yöntemleri kullanarak çözmediğini ifade eden Dayık, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu nedenle silahlı çatışmalar ülke içi ve ülke dışında devam etmektedir. Kürt sorununun çözümsüzlüğünün yarattığı silahlı çatışma hali, hayatın tüm alanlarını etkilemektedir. Halen Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz, Kürt sorununda yaşanan bu çatışmalı ortam göz ardı edilerek açıklanamaz. Devletin silahlı çatışma ve savaş halini sürdürmek için ülke içinde ve ülke dışında yürüttüğü askeri faaliyetlerin ekonomik maliyeti oldukça yüksektir ve bu Türkiye bütçesini zorlamaktadır.”

4 BİN 300 KİŞİ ÖLDÜ

2015, 2016 ve 2017 yıllarındaki İHD verilerini de açıklayan Dayık, “Silahlı çatışmalarda 2 bin 770 kişi (asker, polis, korucu, silahlı militan ve sivil) yaşamını yitirmiş, 2 bin 400 kişi yaralanmıştır. Silahlı çatışma ortamının etkisiyle tüm Türkiye’de 2015, 2016 ve 2017 yıllarında 916 kişi yargısız infaz sonucu yaşamını yitirmiş, bin 71 kişi yaralanmıştır. Aynı dönemde, yasa dışı örgütlerin saldırıları başta olmak üzere faili bilinmeyecek şekilde saldırıya uğrayıp yaşamını yitiren insan sayısı 614, yaralı sayısı ise 3 bin 529’dur. Bu rakamları topladığımızda 4 bin 300 kişinin öldüğünü, 7 bin kişinin yaralandığını görmekteyiz. Bu tablo ağır insan hakları ve insancıl hukuk ihlalleri gerçekleştiğini göstermektedir” diye belirtti.

TECRİT KALKMALI

Kalıcı barış için çatışma nedenlerinin ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Dayık, şunları söyledi: “Bunun için ilk yapılması gereken çatışmaların durması, sona erdirilmesi, diyalog yollarının açık tutulması, insan hakları ve demokrasi eksenli çözüm arayışlarına imkân sağlanmasıdır. Başlangıç olarak da İmralı Hapishanesi’nde tutulan Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılmalı ve yeniden bir diyalog başlatılmalıdır. İHD olarak, ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyada barışın egemen olduğu bir yaşam için insan hakları mücadelemizi sürdüreceğiz.” (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...