GAZETE SOKAK – Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eyleminin yasaklanmasına tepki gösteren siyasetçiler, insan hakları savunucuları ve kayıp yakınları, “701’inci haftada yine Galatasaray Meydanı’nda taleplerimizi dile getireceğiz” dedi.
Kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı’nda toplanan Cumartesi Anneleri’nin, 700’üncü hafta eylemi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla yasaklandı. Eylemin yasaklanmasına ve polis müdahalesine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Başkanı ve aynı zamanda kayıp yakınlarının avukatlığını da yapan Gülseren Yoleri ve gözaltında kaybedilen Tolga Baykal Ceylan’ın annesi Kadriye Baykal Ceylan, kendisi de şiddette maruz kalan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya tepki gösterdi.
‘SUSACAK DEĞİLİZ’ 
Bartın’dan İstanbul’a oğlunun akıbetini sormak için geldiğini ifade eden Cumartesi Annesi Kadriye Baykal Ceylan, “Neye uğradığımı şaşırdım. İşgal edilmiş bir ülkeyiz sanki. İşgalci polisler gibi bize saldırdılar. Biz yıllardır adalet istiyoruz. 2011 yılında Erdoğan söz verdi. Sözünü böyle mi tutuyor? Bugün burada üzerimize dolu gibi gaz mermileri yağdı. Daha ne kadar gaza boğacaklar bizi. Gideriz başka türlü bir eylem yaparız. Oturacak, susacak değiliz” dedi.  14 yıldır oğlunu aradığını belirten Ceylan, “Bu hükümet döneminde kaybedildi benim oğlum. Mücadelemize devam edeceğiz. Asla vazgeçmeyeceğiz. Çocuklarımızın kemiklerini bulana kadar arayacağız. Buna hiç kimse engel olamaz” dedi.
‘ANAYASAL HAKLARIN KEYFİ İHLALİDİR’
Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eyleminin yasaklanma kararını kabul etmediklerini söyleyen kayıp yakınlarının avukatlığını da yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri de, yasak kararının aynı zamanda anayasal hakların keyfi olarak ihlal edilmesi anlamına geldiğini belirtti. Yoleri, “700 haftadır yasal ve meşru olarak hakkımız olan bir eylemlilikle gözaltında kayıplara karşı mücadele ederken 700’üncü haftaya bu şekilde müdahale edilmesi kabul edilebilir bir durum değil. Bu,  önümüzdeki dönemin baskı anlamında yoğunlaşacağının bir göstergesi. Bir yandan son yasa değişikliği ile yerel yönetimlere verilen yetkilerin nasıl keyfi kullanılacağının da göstergesi. Bu anlamıyla da herkesin hak ve özgürlüklerine yönelik bir tehdit sürecinin başladığını söylemek mümkün” ifadelerini kullandı.
‘HİÇBİR YASAK MÜCADELEYİ DURDURAMAYACAK’
Eylemin, gözaltında kayıplar başladığından beri devam eden bir mücadele olduğuna vurgu yapan Yoleri, “Bu durum gösteriyor ki kayıp yakınları, Cumartesi İnsanları gözaltında kayıpların akıbeti açıklanana, failler yargılanıp cezalandırılana kadar bu mücadeleden vazgeçmeyecek. Hiçbir yasak bu mücadeleyi durduramayacak. Kayıp yakınları, kayıplarını aramaya devam edecek. Biz 701’inci haftada yine Galatasaray Meydanı’nda gözaltında kayıplara karşı taleplerimizi dile getireceğiz. Bu baskı ve şiddetin de derhal durdurulmasını istiyoruz” dedi.
‘KARAR TÜRKİYE’NİN UTANCI’ 
HDP’li Hüda Kaya, İçişleri Bakanlığı ile yapılan birebir temaslar sonucunda yasak kararını öğrendilerini belirterek, “Bakanlığın kararı Türkiye’nin utancıdır. Bu ülkenin politik hayatı, iktidar yönetimi bu halkın mücadelesinde yüz karası ifadelerdir ve bunlar unutulmayacak” diye konuştu.
‘YARIN DA MEYDANDA OLACAĞIZ’
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “HDP’nin yaptığı, yapacağı hiçbir çağrıya izin vermeyeceğiz” şeklinde bir ifade kullandığını aktaran Kaya, bu ifadenin bile uluslararası mahkemelerde yargılanması için yeterli olduğunu söyledi. “Hiç kimse kusura bakmasın. Demokratik bir mücadeleyi tercih ettiğimiz için Ankara’ya geldik” diyen Kaya, bedel ödeyen, çile çeken insanların temsilcileri olarak Meclis’te yer aldıklarını ve hiçbir şekilde bu mücadeleden vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi.
Cumartesi Anneleri’nin bu ülkenin mücadele tarihinin en unutulmaz hafızalarından bir tanesi olduğunu ifade etti. “Biz burada halkımızın arasındayız. Yarın da bu meydan da olacağız” diyen Kaya,  hükümeti kast ederek, “Sizler, 90’larda faili meçhulleri yaşatanlar gibi yarın bu ülkenin kaderini tayin eden noktalarda olamayacaksınız” ifadelerini kullandı.
‘UMUDUN DİRENİŞİNE ŞAHİT OLDUK’
1990’larda Cumartesi Anneleri’ne yapılan saldırı ve baskılara karşı mücadelelerinden vazgeçmediklerini hatırlatan Kaya, şunların söyledi: “90’lardakiler, 2000’dekiler vazgeçirtebildiler mi ki siz bugün vazgeçirtebileceğinizi zannediyorsunuz. Dünküler bu ülkenin politik tarihinden, insanlık vicdanından sökülüp atıldıkları gibi sizler de sökülüp atılacaksınız. Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü haftasında halkımızla birlikte ortaya koyduğu direniş,  gazına, suyuna, tüm saldırılarına rağmen dağıtamadılar bizi. Bu direnişin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu umudun nasıl direndiğine şahit olduk.” (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...