GAZETE SOKAK – PKK Lideri Öcalan’a yönelik tecride son verilmemesi üzerine dört farklı cezaevinde kalan 15 tutuklunun ‘ölüm orucu’ eylemi bugün başlıyor. Eylemciler, cezaevlerinde 136’ncı gününe giren açlık grevi eylemlerine duyarsız kalınması üzerine böylesi bir karar aldıklarını duyurmuştu.

MA’nin haberine göre, ülke genelindeki 4 farklı cezaevinde kalan 15 tutuklu, aldıkları kararla bugünden itibaren ‘ölüm orucu’na başlayacak. Nedeni ise, İmralı Adası’nda tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a avukatları ve ailesi ile görüştürülmeyerek uygulanan tecrit.

Öcalan’a yönelik tecride karşı DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in tutuklu bulunduğu cezaevinde başlayıp, tahliye edilmesi sonrası sürdürdüğü açlık grevi eylemi 174’üncü gününe ulaşmış durumda. Leyla Güven’in ardından cezaevindeki siyasi tutukluların yanı sıra yine HDP’li milletvekilleri Tayip Temel, Murat Sarısaç ve Dersim Dağ partilerinin Diyarbakır İl Örgütü’nde açlık grevi eylemine başladı.

4 FARKLI CEZAEVİNDEN 15 İSİM

Leyla Güven ve HDP’li 3 vekil ile birlikte cezaevlerinde binlerce tutuklunun yer aldığı açlık grevi eylemleri devam ederken, PKK ve PAJK’lı 15 tutuklu bu zamana kadar hükümet nezdinde tecride dair adım atılmaması üzerine dün “ölüm orucu”na başlayacaklarını duyurdu.

Ölüm orucuna başlayacak olan isimler şöyle: Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan Nesrin Akgül, Şükran Aydın ve Zozan Çiçek; Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan Ardıl Çeşme ve Aslı Doğan; Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kalan Ahmet Anığı, Özhan Ceyhan, Vedat Özağar, İhsan Bulut ve Erol Çelik; Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde kalan Ergin Akhan, Enver Dönmez, Ahmet Topkaya, A. Haluk Kaplan ve Ferhat Turgay.

SESSİZLİĞE TEPKİ OLARAK BAŞLANDI

Tutuklular adına Deniz Kaya tarafından yapılan açıklamada, İmralı tecridine karşı başlatılan “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım” hamlesinin kararlıkla sürdürüldüğü vurgulandı. Ancak hükümetin bu konuda adım atmaya yanaşmamasının yanı sıra kendisine demokrat, aydın ve yazar diyenlerle birlikte kurum ve partilerin duyarsız ve sessiz kalmalarına tepki olarak eylemlerini ölüm orucuna çevirme kararı alındığı belirtildi.

Yapılan açıklamada bu duruma ilişkin “Gelinen aşamada binlerce insanın zindanlarda açlık grevi eyleminde olmasına rağmen Adalet Bakanı’nın bir tek söz söylememesi adaleti sarsmış, TBMM Başkanı’nın Hakkari Milletvekili olan Leyla Güven ile bir temas kurmaması milletin iradesini ve milleti tanımamıştır. Ülke içerisinde kendine sol-sosyalist diyen aynı zamanda demokrat, aydın, yazar, çizer diyen kurum, parti ve kişilerin açıkladığımız deklerasyan maddelerinin anayasal düzlemde yeri olmasına rağmen ses çıkarıp sahiplenmemeleri toplumsal olan insanı derinden yaralamıştır. Bu gerçeklik ışığında bizler başlatmış olduğumuz açlık grevi eylemimizi böylesine duyarsız ve insana saygısı kalmamış tüm mihraklara karşı eylemimizi bir üst aşamaya çıkararak 30 Nisan’da ölüm orucu’na başlayacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...