CİVAN DEĞER

GAZETE SOKAK (ÖZEL) – 14 yaşında kitap yazan Batmanlı lise öğrencisi Fırat Özdemir esaret altında yaşayan insanlığı konu edinerek, “İnsanlar özgür değil, ancak rahat olabilirler. Biz de düşünerek, düşündüğümüzü yazıya aktararak kendimizi rahatlamaya çalışıyoruz ” dedi.

Gençlerin günümüzde televizyon dizilerine yönelmesinden endişe duyduğunun altını çizen, Esir Dünyalar adlı kitabın yazarı 14 yaşındaki Fırat Özdemir, “Diyorum ki kitabımı okuyun, diğer kitapları da okuyun ve durmadan okuyun” ifadesini kullandı.

Kürt yazar Faysal Özdemir’in oğlu olan Fırat Özdemir başkasının esareti altında kalmadan üreten insanların sanat ve edebiyat alanında toplumsal anlamda daha etkili olabileceğini vurguladı.

5 – 6 Ekim tarihilerinde Diyarbakır’da devam eden TUYAP fuarında kitabını imzalamak için okuyucularıyla buluşacak Fırat Özdemir 2’nci salon 103 F Sîtav Yayınevi standında okumayı seven – sevmeyen herkesi beklediğini hatırlatarak şöyle dedi:

‘HER ŞEYİN SEVGİYLE ÇÖZÜLECEĞİNE İNANIYORUM’

“Esir Dünyaları düşünerek yazdım. Esir Dünyalar, bir anlamda kişiyi çözümleme durumudur. Dünyayı anlatıyorum. İnsanların nasıl olduğunu ve duygularını ele aldım. 14 yaşında biri olarak haddime değil ama insanları kendilerine anlatmaya çalıştım. Aslında insan hep sandığıyla var ve ben sadece onlara gerçekleri anlatmaya çalıştım. Kitabımı; sadece bakarak, analiz ederek yazdım. İstiyorum ki insanlara ulaşsın, yayılsın ve bir de benim gözümden baksınlar dünyalarına. Doğru mu yanlış mı onlara kalmış bir şey. Onlar nasıl anlıyorsa anlasın. Ama en doğru şekilde anlasınlar istiyorum, sevgiyle anlasınlar istiyorum. Her şeyin sevgiyle çözüleceğini savunuyor ve istiyorum.

‘ÖNEMLİ OLAN HİSSETMEKTİR’

Babam yazar.. Yayınlanmış önemli kitapları da var. Bazen kendi aramızda konuşuyoruz ama doğrusunu söylemek gerekirse babamdan ve kimseden esinlenmedim. Çok fazla kitap okuduğumu da söyleyemem, okuduğum kitap sayısı belki 100’ü bulamayabilir. Ama önemli olan neler bildiklerin değil, neler hissettiklerindir. Çünkü bir şey yazdığında ya da bir şey ortaya koyduğunda en son hislerin karar verir.

‘GENÇLER DİZİLERDEKİ SERSERİ KARAKTERLERİ ÖRNEK ALMASIN’

Gençlere önerim filmlerdeki ya da dizilerdeki serseri içerikli olaylarını hiçbir zaman örnek almasınlar. Her şeye anlayışla baksınlar ama her zaman kendi düşündükleriyle var olsunlar. Kimsenin fikirleriyle değil, kendi fikirleriyle öne çıksınlar. Neyi hissediyorlarsa onu insanlara aktarsınlar. Son olarak diyorum ki kitabımı okuyun, diğer kitapları da okuyun ve durmadan okuyun.. Hiçbir zaman kötü şeylere yönelmesinler ya da doğru ve kötüyü ayırt edemiyorsanız kitabın her zaman olduğunu bilin..”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...