GAZETE SOKAK – İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, kayyum siyasetine karşı mücadele hattını örmek için Kartal Meydanı’nda düzenleyecekleri 1 Eylül Mitingi’ne çağrı yaptı.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne hazırlanıyor. Pazar günü Kartal Meydanı’nda saat 13.00’da yapılacak olan mitingde, binlerce kişi kayyum politikalarını kınayarak, savaşa karşı barışı haykıracaklar. Mitingin kayyuma karşı mücadelenin basamaklarından biri olduğunu ifade eden 1 Eylül Tertip Komitesi’nde Atilla Özdoğan, “Barışı, kardeşliği, eşitliği ve bir arada yaşamı savunan herkesin kimlik ve inancı fark etmeksizin büyük bir dayanışma ve kardeşlik duygusuyla Kartal Meydanı’na bekliyoruz” çağrısında bulundu.

Bu sene 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne farklı bir konseptle alanda olacaklarını belirten Özdoğan, “1939 yıllında Hitler faşizmi Polonya’yı işgal etti. Hitler’in Polonya’yı işgal ettiği gün olan 1 Eylül günü dünya barış günü ilan edildi. Şuan Ortadoğu coğrafyasında yaşanan tam da budur. Savaş politikaları ile Ortadoğu halkının geleceği karartılmak isteniyor. Bu savaş politikaları Ortadoğu halklarına dayatılırken 80’e yakın kurum ve kuruluşun katılıyla bir konseptle dünya barış gününe gireceğiz” dedi.

‘BARIŞ TALEBİNİ HAYKIRACAĞIZ’

İktidarın son 4 yıldır savaş politikaları üzerinden kendini tahakküm etmeye çalıştığını belirten Özdoğan, “Biz artık bu politikaların devre dışı bırakılmasını, barış mücadelesinin güçlü bir şekilde haykırılması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu savaş politikalarının halklarımıza birçok şey kaybettirdiğini farkındayız. Bugün Türkiye ekonomik krizle boğuşuyorsa, yoksulluk diz boyuysa, eğer insanlar evine ekmek getiremediği için intihar boyutuna gelmişse; bütün bunların savaş politikalarına aktarılan kaynaktan dolayı olduğunu biliyoruz. Zaten Erdoğan ‘Bir merminin fiyatından haberiniz var mı?’ derken bunu itiraf etmiştir. Ayrıca savaş politikalardan kaynaklı olarak, demokratik halkalara da her alanda saldırılar mevcuttur. Dolayısıyla bu savaş politikalarının Türkiye halklarına zararadır. Sadece egemen güçlerin faydası vardır. Dolayısıyla 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Türkiye halkları savaşa karşı barış talebini gür bir sesle haykırmalıdır” ifadelerini kullandı.

‘ANTİ-DEMOKRATİK UYGULAMALARA DUR DİYECEĞİZ’

Kayyum atamalarıyla gasp siyasetinin devreye girdiğini vurgulayan Özdoğan, 1 Eylül’ün de buna karşı ortak bir tutumun yaygınlaşacağı gün olacağını belirtti. Özdoğan, “Özellikle Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile ne olduğu belirsiz olan bu tek adam sisteme karşı; demokrasi, barış, adalet ve özgürlük isteyen bütün kesimlerin özgün durumları ne olursa olsun ortak paydada buluşmaları ve savaş politikalarına karşı barışı büyütmelidir. Kayyum siyaseti ve gasp siyasetine karşıda halkların iradesini öne çıkaran mücadele hattını örmek gerekiyor. Kendi yasalarını hiçe sayan keyfi ve tek adam rejimine yönetim şekline karşı halkların büyük bir umutla; bu anti-demokratik tutumlara karşı mücadele ile birleştirilmesi gerekiyor. 1 Eylül’de bunu zirveye taşıyarak bu anti-demokratik uygulamalara bir dur demesi gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

‘KAYYUMA KARŞI MÜCADELENİN BASAMAKLARDAN BİRİ’

“Miting kayyuma karşı mücadelenin de basamaklarından biridir” diyen Özdoğan şunları belirtti: “1 Eylül’den sonra da bu dayanışma sürecek. Biz halkın iradesine el koyan bu faşist anlayışı asla kabul etmeyeceğiz. Türkiye’ye deli gömleği giydirilmeye çalışılıyor ama biz bu deli gömleğini yırtıp atacağız. Önümüzde iki şey var; ya faşizme teslim olacağız ya da her türlü bedeli göze alarak bu faşizmi kabul etmediğimizi alanlarda haykırarak, itiraz sesimizi yükselteceğiz. 10 gündür bölge halkı iradesine nasıl sahip çıkıyorsa, bizim batıdan aynı talepleri sahiplendiğimizi haykırmamız gerekiyor.”

KARTAL MEYDANI’NA ÇAĞRI

Kartal Meydan’ında yapılacak miting için hazırlıklarının tüm hızıyla devam ettiğinin altını çizen Özdoğan, “Bütün ayrıştırıcı politikalara karşı duran barışı, kardeşliği, eşitliği ve bir arada yaşamı savunan herkesi büyük bir dayanışma ve kardeşlik duygusuyla Kartal Meydanı’na bekliyoruz” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...