GAZETE SOKAK – İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Kartal Meydanı’nda düzenlediği miting on binlerce kişinin katılımıyla başladı. Miting öncesi düzenlenen yürüyüşte, kayyumlara karşı atılan sloganlar hiç dinmedi.

İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri’nin, Kartal Meydanı’nda düzenlediği 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi on binlerce kişinin katılımıyla başladı. Diyarbakır, Mardin ve Van’a atanan kayyumları protesto etmek için “Kayyumlara karşı halkın iradesi” ve “Savaşa karşı barış” şiarlarıyla gerçekleştirilen mitinge, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda siyasi parti ve sivili toplum örgütü temsilcisi katıldı.

‘AMED HALKI YALNIZ DEĞİLDİR’

Polisler tarafından ablukaya alınan meydana iki yerden girişler yapıldı. Ablukaya rağmen bazı yurttaşlar sabah erken saatlerinde itibaren miting alanında yerini aldı. Binlerce kişi ise Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nin önünde bir araya gelerek, alana yürüyüşle giriş yaptı. “Biz de barışa hazırız”, “Eşbaşkanlık kadın özgürlük sistemimizdir gasp ettirmeyiz”, “Demokrasiyi ve barışı birlikte savunacağız”, “Savaşa karşı barış, kayyuma karşı toplumsal dayanışma” pankartlarının açıldığı yürüyüşte, sık sık “İstanbul’dan Mardin’e kayyuma karşı omuz omuza”, “Amed halkı yalnız değildir”, “Kayyuma hayır” ve “Hak hukuk adalet” sloganları atıldı.

Her kurumun kendi taleplerinin olduğu pankartla yer aldığı yürüyüşte renkli görüntüler oluştu. Kayyumları karşı sloganların dinmediği yürüyüşte, “Hasankeyf’ten Kaz Dağları’na, Munzur’a talana son”, “Kayyuma karşı halkların iradesi”, “Jin jiyane jiyanê ne kuje” dövizleri taşındı.

KADINLARDAN YOĞUN İLGİ

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan açlık grevinde beyaz tülbentleri ile cezaevlerinin önünü mesken tutan Beyaz Tülbentli Anneler ve Barış Anneleri’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kadının oluşturduğu kortej ise herkesin dikkatini çekti. Yürüyüş öncesi kadınlar giydikleri “Şimdi özgürlük zamanı” yazılı mor önlüklerle dakikalarca halay çekti. Kadın katliamları, çocuk istismarları ve kayyumlara karşı sloganlarla yürüyen kadınlar, zılgıtlarıyla alana farklı bir renk kattı. Kadınların “Kayyum kaç kaç kaç kadınlar geliyor” sloganı ise çevrede bulunan diğer yurttaşlar tarafından da alkışlandı.

Yürüyüşün ardından alana giren kitle, platformdan çalınan ezgiler eşliğinde halaya durdu. Bir süre çekilen halayların ardından miting saygı duruşuyla başladı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...