GAZETE SOKAK – Salgın riski altında YKS sınavına giren öğrenciler, turizmin etkilenmemesi için sınavın ertelenmemesine yönelik tepkilerini “Sınavlarda dağıtılan kalemlerin üzerinde ‘emeğiniz emanetimizdir’ yazardı, ÖSYM bundan sonra kalemlerin üzerine ‘Turistler emanetimizdir’ yazabilir” diyerek gösterdi.

Kovid-19 salgını gölgesinde yapılan ve 2 milyon 437 bin 119 adayın katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sona erdi. Pandemi tedbirleri kapsamında 25-26 Temmuz tarihine ertelenen sınav, turizmin etkilenmemesi gerekçesiyle erkene alındı. Sınava bu yıl salgın koşullarında hazırlanmak zorunda kalan öğrencilerden bazıları sabah erken saatlerde velileri ile sınava girecekleri okul önlerine gelip, sınava girdi.

Ankara’da Çankaya ilçesi Küçükesat Mahallesi’nde bulunan Kocatepe Mimar Kemal Anadolu Lisesi önünde mikrofon uzattığımız öğrenciler ve velileri, sınavın erkene alınmasına ve yetersiz önlemlere dair görüşlerini dile getirdi.
Okulun bulunduğu Tunalı Hilmi Caddesi’nin dar olmasından kaynaklı öğrencilere refakat eden aileleri ile taksi durağı çalışanları arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Okulun çevresinde ise geçen arabaların sık sık korna çalması velilerin tepkisine neden olurken yaşanan gerginliklere karşı okul içerisinden uyarıların yapıldığı görüldü. En az sınava giren öğrenciler kadar dışarıda bekleyen velilerin de stresli olduğu gözlendi. Sınav başlamadan önce ve sınavın bittiği anlarda yaşanan kalabalık ise fiziksel mesafenin ortadan kalkmasına neden oldu.

MADEM RİSK VAR SINAV NEDEN?

Sınavın sonrası mikrofon uzattığımız Ömer Can Kopar, sınavda yeterli önlemlerin alınmadığından yakındı. Sokağa çıkma kısıtlaması kararı alındığını anımsatan Kopar, “Madem risk var 2 milyon 500 bin öğrenci neden dip dibe sınava giriyor?” diye sordu.

Sınavda gerekli önlemlerin alındığı yönünde açıklamaların doğruyu yansıtmadığını dile getiren Kopar, “Öğrencilerin ateşleri ölçülecek denildi ama ateş ölçümü yapılmadı. Sınav esnasında maske çıkarıla bilinecek denildi ama sınav esnasında bir sürü kişi öksürdü. O yüzden çıkarmaya çekindik. Ben gözlük kullanan biriyim gözlüğüm buğulandı çok rahat edemedim. İlginç bir durum hem sokağa çıkma yasağı veriyorsunuz hem de 2 milyondan fazla öğrenciyi sınava sokuyorsunuz” ifadelerini kullandı.

ÖSYM’YE ÖNERİ

Sınavın ertelenip tekrardan erkene alınmasına tepki gösteren Kopar, “Öğrencinin psikolojisi farklı bir şeydir. Sınava 53 gün kala öğrencinin psikolojisi ile sınava 30 gün kala ki psikoloji asla aynı olmaz. Madem böyle bir şey yapacaklar önceden ertelemeseydiler biz de tamam 27 Haziran’da sınav yapılacak ona göre hazırlanırdık. Öğrenciler 53 gün var ona göre plan yapmıştır. Sen onu bir anda 30 güne çekersen öğrencinin programını alt üst edersin. Normalde sınavlarda verilen kalemlerin üzerinde ‘Emeğiniz emanetimizdir’ yazar bu sene görmüyoruz. ÖSYM bundan sonra kalemlerin üzerine ‘turistler emanetimizdir’ yazabilir” diye konuştu.

Kopar’a refakat eden babası Bayram Kopar ise, “Geçen senede oğlum sınava girdi bizim tecrübemiz var. Aileler çocuklarının üzerinde psikolojik baskı yapmamalı. Onları motive edeyim derken ters motive sağlaya bilirler, çocuklarına güvensinler onlar yaparlar” dedi.

‘TURİZM İÇİN 2 MİLYON ÖĞRENCİ HARCANDI’

Sınavdan çıkan bir diğer öğrenci Egemen Timur da, şunları dile getirdi: “Öğrenciler dip dibe sınava girdiler. Sınav ilk başta Temmuz ayına alındı, turizm için geri Hazirana alınması doğru değildi. Turizm için 2 milyondan fazla genci harcadılar.”

‘HİÇ ÖNLEM YOK’

Sınava giren çocuğuna refakat eden Mevlüt Demir ise, sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen okul çevresinde yaşanan gürültüye tepki gösterdi. Demir, “Alınan önlemleri yeterli bulmuyorum. Tam dört yol ağzında sınav yapılmaz. Çocuklar bu gürültüyü duyuyor odaklanamıyorlar. Hiç memnun değilim. Sınavın ertelenip öne çekilmesi de çocukları çok strese soktu. Zamanın da yapılabilirdi önlemler alınabilirdi” ifadelerini kullandı.

Yine okul çevresinde yaşanan kalabalığa tepki gösteren velilerden Ayfer Görkem, “Hiç önlem alınmamış. Ortamın sağlıksız olmasından kaynaklı hem içerideki öğrenciler hem de dışarıdaki veliler gergin. Huzursuz evde de çocuğumuz var buradaki mikrobu evimize götüreceğiz” şeklinde konuştu.

Diyarbakır’da da sınava girecek olan öğrenciler ve velileri salgına karşı fiziki mesafe önlemlerine dikkat etseler de, alınan önlemlerin yeterli olmadığını dile getirdi.

‘KİMSE GELECEĞİMİZİ DÜŞÜNMÜYOR’

Yetersiz tedbirlere rağmen sınavın ertelenmemesi nedeniyle binlerce öğrenci ve ailelerinin riske atıldığını söyleyen Eren Giger adlı öğrenci, “Sınav ertelenmeliydi, hiçbir şey bizim hayatımızdan değerli değil. Biz öğrenci olarak bu ülkenin gelecekleriyiz ama kimse bizim geleceğimizi düşünmüyor. Sadece eğitimimizi düşünüyor, ne kadar eğitimse de…” dedi.

Arda Emre Han ise, “Şu an etraftaki kalabalığa bile bakarsanız yayılma oranının ne kadar fazla olacağını anlayabilirsiniz. İçeride bir sıra boşluk bırakılacağı söylendi ama o boşluğu göremedim. Sınav ertelenmeliydi. Önce ertelendi diye açıklayıp sonra bu tarihe almaları yanlıştı” ifadelerini kullandı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...