GAZETE SOKAK – 27 yıl önce Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Kuşçukuru (Kelhok) köyünde yaşayan Yezidiler emanet bıraktıkları topraklarını bir daha geri alamadıklarını belirtti.

Köylerinde yaşayan 70 ailenin Almanya’ya göç etmeden önce 11 bin dönümden oluşan arazilerini Reşkotan aşiretinin ileri gelenlerine emanet bıraktıklarını ileri süren Yezidiler, geri döndüklerinde topraklarını alamadıklarını söyledi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Yezidilerden Nedim Erkiş, 1992 yılında Alamanya’ya göç ettikleri için topraklarını güvendikleri Reşkotan aşiretinin ileri gelenlerine emanet bıraktıklarını ifade ederek, “2012 yılında köylerimize dönme kararı aldık. Köylerimize geldiğimizde emanet bıraktığımız topraklarımızı ve evlerimizi geri vermek istemediler. 27 yıl öncesinde topraklarımızı güvenerek emanet ettiğimiz insanların bize ihanet ettiğini fark ettik. Topraklarımızı ve evlerimizi alamayacağımızı anlayınca hukuka başvurduk. 2012 yılında açtığımız dava 2013 yılında sonuçlandı. Davayı kazanmamıza rağmen tapulu arazilerimizi geri alamadık. Yıllar önce güvendiğimiz insanlar; evlerimizi işgal edip binlerce dönüm tapulu arazimizi sürmeye devam etti. Mahkeme kararını hiçe sayan bu anlayış halen devam ediyor. Mahkeme kararına rağmen tapulu arazilerimizi alamadık” dedi.

Kuşçukuru köyü eski muhtarı Kenan Erkiş ise kendi elleriyle emanet ettikleri evlerini ve tapulu topraklarını geri alamadıkları için hukuka başvurduklarını ve mahkeme kararına rağmen arazilerini işletemediklerini belirtti. Kenan Erkiş, başta Batman valisi olmak üzere diğer yetkililerin desteğine ihtiyaç duyduklarını aktardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...