Paz. Kas 18th, 2018

“Yerel seçimlerde kazanımlarımızı geri alacağız”

GAZETE SOKAK – Yerel seçimlere seferberlik ruhuyla hazırlandıklarını dile getiren HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir, “Biz kadınlar yerel seçimleri, dayanışmayla, mücadeleyle, devletin bütün baskılarına rağmen bin bir emekle inşa ettiğimiz kazanımlarımızı tekrar geri almak için bir fırsat olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Mezopotamya Ajans‘tan Berivan Altan‘ın haberine göre; Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi yarın kadın il eşbaşkanlarıyla Genel Merkez’de bir araya gelecek. 24 Haziran seçimleri sonrasında ilk defa biraya gelen HDP’li eşbaşkanlar seçim sonrasında yaşanan ekonomik ve siyasal krizi değerlendirecek.

Toplantıda siyasal süreç değerlendirmesi sonrasında kadınların alanlardaki örgütlülükleri ve yeni örgütlenme alanlarının nasıl yaratılacağı tartışması yürütülecek. Bu gündemlerin yanı sıra HDP’li kadınların Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullara ilişkin ve yerel seçimlere dair planlama ile yol haritasını belirleyecek.

Toplantı öncesi yeni döneme ilişkin ve yerel seçimlere dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dirayet Dilan Taşdemir, mücadele hatlarını belirleyip ve örgütlerken faşizme karşı mücadele etme üzerine odaklanacaklarını söyledi.

‘MÜCADELE HATTINI KADINLAR ETRAFINDA GENİŞLETECEĞİZ’

Yıllardır söylene gelen “faşizme karşı omuz omuza” şiarının artık mücadele hattı olarak kendini dayattığını vurgulayan Taşdemir, “Nasıl ki HDP olarak bütün toplumsal muhalefet kesimleri, işçi, emekçi, kadın, farklı inanç kesimleriyle ortak bir mücadele alanı yaratmaya çalışıyor ve şu anda etkin olan en güçlü muhalefeti yakalayabiliyorsak, HDP Kadın Meclisi olarak da bu mücadele hattını kadınlar etrafında genişletmeye ve güçlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

‘KADINLAR OLARAK HER ALANDA YER ALACAĞIZ’

“Hem rejim krizi hem de ekonomik kriz nasıl ki ilk önce biz kadınları hedefliyor ve daha derin bir biçimde etkiliyorsa, iç içe geçen bu krizlere karşı mücadelenin öncüllüğünü de biz kadınlar yapacağız” diye devam eden Taşdemir, birleşik kadın mücadele hattını örmeyi hedeflediklerini söyledi. Parlamentonun yanı sıra sokaklarda, fabrikalarda, grev yerlerinde, Galatasaray Meydanı’nda, şiddete uğrayan, ranta peşkeş çekilen doğasına sahip çıkan kadınların yanında yer alacaklarını vurguladı.

‘KAZANIMLARIMIZI TEKRAR ALMAYA GELİYORUZ’

Bölgede kayyumlar eliyle uygulanan iktidarın politikasına da önümüzdeki yerel seçimlerde güçlü bir cevap vermeye hazırlandıklarını dile getiren Taşdemir, “Cumhuriyet tarihi boyunca Kürtlerin taleplerini bastırmak için denenmemiş hiçbir baskı, şiddet ve sindirme politikası kalmadı. Nerdeyse yüz yıldır devam eden bu politikalara baktığımızda Kürtlerin talepleri de mücadelesi de hala güçlü bir biçimde ayakta duruyor. Yok olup giden, tarihe karışanlar ise bu politikaları uygulayanlar olmuştur” diye konuştu.

Kayyumlar sonrası belediye eşbaşkanlarının tutuklandığını, kadın kurumlarının kapatıldığını anımsatan Taşdemir, şöyle devem etti: “Biz kadınlar olarak bu politikaları asla kabul etmedik. Dolayısıyla önümüzdeki yerel seçimlerde en güçlü itirazı, en güçlü çalışmayı biz kadınlar yapacağız. Biz kadınlar yerel seçimleri, dayanışmayla, mücadeleyle, devletin bütün baskılarına rağmen bin bir emekle inşa ettiğimiz kazanımlarımızı tekrar geri almak için bir fırsat olarak değerlendiriyoruz.”

‘SEFERBERLİK RUHUYLA HAREKET EDECEĞİZ’

Taşdemir, sözlerini şöyle tamamladı: “Nasıl ki devlet bütün enerjisini haklarımızı gasp etmeye harcıyorsa biz kadınlar da önümüzdeki yerel seçimlerde bütün enerjimizi bu haklarımızı, kurumlarımızı geri almak için seferberlik ruhuyla ortaya koyacağız. Dolayısıyla önümüzdeki yerel seçimlerde kadınların öncülüğünde sömürgeci politikaların, kayyumların, irade ve hak gaspının, kadınların yaşam alanlarını daraltan siyasetin iflas ettiğini bir kez daha göstereceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat