Çar. Oca 23rd, 2019

‘Umut özgür kılar, korku tutsak eder’

GAZETE SOKAK – Stephen King’in yazdığı, Owen O’neill & Dave Johns’un sahneye uyarladığı “Esaretin Bedeli”, Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından Türkiye’de ilk kez sahnelendi.

“Esaretin Bedeli”nde Red karakterini canlandıran Kerem Alışık, “Ben filmde geçen ‘Umut sizi özgür kılar, korku tutsak eder’ sözünden çok etkilenmiştim ve hayata bakışım da bu yönde. İnsanın herhangi bir şey için umudunu kaybederse hayatı kaybedeceğini düşünmüşümdür. Asıl ölüm bu bence. Red de bu hikâyede ya yaşamakla meşgul olacak ya da ölmekle” diyor.

Cumhuriyet’ten Öznur Oğraş Çolak‘ın haberine göre, Çolak“Esaretin Bedeli”nde Red karakterini canlandıran Kerem Alışık, “Ben filmde geçen ‘Umut sizi özgür kılar, korku tutsak eder’ sözünden çok etkilenmiştim ve hayata bakışım da bu yönde. İnsanın herhangi bir şey için umudunu kaybederse hayatı kaybedeceğini düşünmüşümdür. Asıl ölüm bu bence. Red de bu hikâyede ya yaşamakla meşgul olacak ya da ölmekle” diyor.

Frank Darabont’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği, başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman’ın yer aldığı 1994 yapımı Amerikan dram filmi. “Esaretin Bedeli” adlı filmden bahsediyorum. Stephen King’in yazdığı, Owen O’neill & Dave Johns’un sahneye uyarladığı “Esaretin Bedeli”, Çolpan İlhan ve Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından Türkiye’de ilk kez sahnelendi. Önceki akşam prömiyer yapan oyunda Red karakterini canladıran Kerem Alışık final sahnesinde seyirciyi deyim yerindeyse gözyaşlarına boğdu.

Filmi seyredenler bilir, dostluklarıyla herkesi kıskandıran Red ve Andy seyrettiğimiz oyunda da umudu ve dostluğu eşsiz bir hikâye ile gözler önüne seriyor.
Oyunun yönetmenliğini Şakir Gürzumar’ın üstlendiği “Esaretin Bedeli”nin oyuncu kadrosu oldukça kalabalık, yirmi beş kişiden oluşuyor.

Oyunda sahne geçişleri oldukça başarılı…

Alışık, canlandırdığı Red karakterini sükunetli bir adam olarak değerlendiriyor ve ekliyor, “Ömrünün üçte ikisini hapishanede geçirmiş… Burada kendine bir düzen kurmuş ve bir gün buradan çıkacağını hiç düşünmemiş. İşlediği suçun pişmanlığını yaşayan, burada kalmayı da hak ettiğini düşünen orada bütün mahkûm arkadaşlarının bir ölçüde kaptanlığını yapan biri” diyor.

Oyunda yakın dostunun umut dolu yani umudu önüne koymuş bir adam ama Red tam tersi diyorum, Alışık, “Evet, Red, umudu arkasına almış, umutla ilgisini kesmiş bir adam. Umutlu ve umutsuz iki adamın çatışması, çarpışması var. Sonunda tabii ‘Umut, iyi bir şeydir. İyi şeyler asla ölmez ve kazanır’ sonucu çıkıyor. Red’in oyundaki fonksiyonu bu” diyor.

Alışık uzun zaman önce izlediği ve hayran kaldığı “Esaretin Bedeli”ni rolüne hazırlandığı süre içinde etkilenmemek adına seyretmemiş ve günün birinde Morgan Freeman’ın oynadığı role tiyatroda hayat vereceğini hiç düşünmemiş. Vaktiyle filmdeki karakterleri izlerken çok etkinlendiğini söyleyen Alışık, “Tüm karakterler çok samimi ve başarılı yorumlardı. Hâlâ gelmiş geçmiş en iyi film gösterilmesinde ki en önemli unsur bu diye düşünüyorum. Fakat bu süreçte, etkilenmemek adına filmi izlemedim. Tiyatro metnini okuduğumda çok heyecanlandım ve tamamen karakterin kendi yorumumla çıkmasını istedim. Bu yüzden filmi bilerek bu süreçte izlemedim” diyor.

Sebep sonuç ilişkisi…

Karakteri yorumlarken sebep sonuç ilişkisi üzerine çalıştığını belirten Alışık, “Red neden karısını öldürmüş, hapiste hayata neden küsmüş, dışarıda bir dünya olduğu gerçeğini neden yok saymış, umut kelimesinden neden korkar olmuş? Fakat sonra neden umudun peşinden gitmiş? Bu soruların cevabı Red’i anlamamı ve dolayısıyla doğru bir şekilde oynamamı sağladı. Red karakteri katmanlı bir karakter. Bir çok farklı duygu geçişleri ve radikal değişimleri olan biri. Ben filmde geçen ‘Umut sizi özgür kılar, korku tutsak eder’ sözünden çok etkilenmiştim ve hayata bakışım da bu yönde. İnsanın herhangi bir şey için umudunu kaybederse hayatı kaybedeceğini düşünmüşümdür. Asıl ölüm bu bence. Red de bu hikâyede ya yaşamakla meşgul olacak ya da ölmekle” diyor.

(Oyun, 22 Aralık’ta 20.30’da Zorlu PSM’de, 25 Aralık’ta ise saat 20.00’de Sabancı Üniversitesi’nde sahnelenecek.)

Sahnedeki ‘Esaretin Bedeli’

Oyunun konusu kısaca şöyle; Andy Dufresne masum olduğunu iddia etmesine rağmen, karısını ve sevgilisini öldürmesi sonucu Shawshank Hapishanesi’nde iki kez müebbet hapse çarptırılır. Uzun yıllarını hapishanede geçirmiş eski bir mahkûm olan Red ile aralarında güçlü bir dostluk kurulur. Red, Andy’nin hapishane şartlarına çabucak pes edeceğini düşünse de, Andy bu konuda çok dirençlidir.

Shawshank’deki dayak işkence tecavüz ve her türlü acıya karşı hayata bağlı ve her zaman umutludur. Bu durumuyla etrafındaki mahkûmları da etkileyen Andy, onları parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Andy Dufresne, hayatta sabrın, bilginin, zekânın ve umudun tüm zorlukların üstesinden gelinebileceğinin kanıtıdır belki de.

Sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olan Stephen King’in ölümsüz eseri “Esaretin Bedeli”, Türkiye’de ilk kez Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu tarafından dev bir prodüksiyonla tiyatro sahnesine taşınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat