GAZETE SOKAK – Türkiye’nin Federal Kürdistan Bölgesi’nin Duhok kentinde yer alan askeri üssüne giren yerel halk, çadırları ve askeri araçları ateşe verdi.

Mezopotamya Ajans‘ın haberine göre, Federal Kürdistan Bölgesi’nin Duhok kentine bağlı Şeladizê kasabasında yer alan Türkiye’ye ait Sirê Askeri Üssü, TSK’nın bölgeye yönelik düzenlediği hava saldırıları nedeniyle protestoların hedefi oldu. Türkiye’nin hava saldırılarını gerçekleştirdikleri kalabalık bir yürüyüşle protesto eden yerel halk, yürüyüşün ardından Türkiye’ye ait askeri üsse yöneldi.

Askeri üssün etrafından telleri aşarak içeri giren bölge halkının, buradaki seyyar çadırlar ile birlikte kimi askeri araçları ateşe verdiği bildirildi.

Bölgeden yansıyan fotoğraflarda da askeri üssü içinde giren kişilerin askeri araçları ateşe verdiği ve tankların üzerine çıkarak tepkilerini gösterdikleri görülüyor. Attıkları sloganlarla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik tepkilerini gösteren yerel halk, Türk askeri üslerinin bölgeden çıkarılmasını istedi.

Rojnews’te yer alan habere göre ise, karargahtaki 2 Türk askeri protestocular tarafından yakalanıp, peşmerge güçlerine teslim edildi.

1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Rojnews, olaylardan sonra Türk askerlerinin açtığı ateş sonucu 1 kişinin yaşamını yitirdiğini, 6 kişinin de yaralandığını yazdı.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yaşanan olaya dair yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Irak kuzeyinde yer alan bir üs bölgemize PKK terör örgütünün provokasyonu neticesinde bir saldırı gerçekleşmiştir. Saldırıda kısmi araç ve malzeme hasarı oluşmuştur. Olayla ilgili gerekli tedbirler alınmaktadır” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...