GAZETE SOKAK – Açlık grevinde bulunan Grup Yorum üyeleri ve ÇHD’li avukatlara ilişkin açıklama yapan TTB Merkez Konseyi, “Bir kez daha ölümlere ve kalıcı hasarlara tanıklık etmek istemiyoruz” diye belirtti.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi ve İnsan Hakları Kolu, Grup Yorum üyeleri ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatların açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Adalet Bakanlığı ve yetkililere duyarlılık çağrısı yapılan açıklamada, “Bir kez daha ölümlere ve kalıcı hasarlara tanıklık etmek istemiyoruz. Bu nedenle sorunun ve sorunların çözümünde; insan haklarını, hukukun üstünlüğünü esas alan, insan onurunu koruyan bir yaklaşım en akılcı çözüm yolu olarak düşünülmelidir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında uzun süreli açlığın insan vücudu üzerinde olumsuz etkilerine dikkat çekilerek, “ÇHD’li Avukatların, açlık grevini başlatmalarının nedeni olarak ileri sürdükleri gerekçeler aynı zamanda temel insan hakları değerlerinin ve hukukun üstünlüğü ilkesinin gereklilikleridir” denildi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...