Suriye Dışişlerinden yapılan açıklamada, “Suriye, Türk rejiminin düşmanca niyetini ve Suriye sınırındaki askeri güçlenmesini şiddetli bir şekilde kınarken, operasyonun uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulamaktadır. Türk saldırganlığına karşı tüm meşru yollarla karşı koyulacağını yineledi” ifadelerine yer verildi.

Ülkenin resmi haber ajansı SANA’ya konuşan Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, operasyonun Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini aktardı.

Suriye Dışişlerinin yetkili, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

ERDOĞAN REJİMİNİN SALDIRGANLIĞI, SURİYE ARAP CUMHURİYETİ TOPRAKLARINDAKİ GENİŞLEME HEDEFLERİNİ AÇIKÇA GÖSTERMEKTE. BU OPERASYON HİÇBİR BAHANEYLE HAKLI ÇIKARILAMAZ. TÜRK REJİMİNİN ADANA MUTABAKATINI GÖRMEZDEN GELMESİ, SINIR GÜVENLİĞİYLE İLGİLİ ENDİŞELERİN YALAN OLDUĞUNU GÖSTERİYOR. AKSİ DURUMDA SINIR GÜVENLİĞİ EYLEMLERİ GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİRDİ

“Kürt gruplar tekrar tekrar uyarıldı”

SURİYE, ABD PROJESİYLE BİRLİKTE HAREKET EDEN BAZI KÜRT GRUPLARINI SORUMLU TUTMAKTA. ABD PROJESİNİN YARATACAĞI TEHLİKELERDEN DOLAYI ABD SİYASETİNİN KUKLASI OLMAMALARI KONUSUNDA BU GRUPLARI DEFALARCA UYARSAK DA, BU GRUPLAR YABANCILARIN UZANTISI OLMAYI TERCİH ETTİ.

Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini aktaran yetkili, “Türk saldırganlığına karşı her türlü meşru mekanizmanın kullanılacağı” mesajını verirken, Kürt gruplara hitaben yaptığı çağrıda, “Suriye, topraklarını ve halkını korumayı garantilemeleri durumunda gaflete düşmüş evlatlarını tekrardan kucaklamaya hazırdır” ifadelerini kullandı. İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...