GAZETE SOKAK – Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük Türkiye’nin saldırıları 4’üncü gününde girdi. Saldırıların başlaması ile birlikte Urfa’nın Suruç ve Birecik ilçelerinde bulunan sınır mahallerini boşaltılmaları istenen halk karara tepkili.

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlattığı askeri operasyon 4’üncü gününe girdi. TSK ve ÖSO güçlerinin saldırılarına QSD güçleri karşılık verirken, çatışmalar tüm sınıra yayıldı. Saldırının ardından Urfa kent merkezinde olağanüstü hareketlilik olduğu gözlemlenirken, kentin 3 büyük devlet hastaneleri ve sınır ilçelerinde bulunan devlet hastaneleri kırmızı alarma geçmiş durumda.

İNSANLAR HASTANE ÖNÜNDE BEKLEYİŞTE

Urfa’da bulunan Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Devlet Hastanesinin bir bölümü yaralı asker ve ÖSO üyelerine ayrılırken, Akçakale ve Ceylanpınar’da yaralanan bazı sivillerin de bu hastaneye getirildiği görülüyor. Hastanenin Acil servisi gün boyu normalin üstünde bir yoğunluk yaşadığı görülüyor. Akçakale ve Ceylanpınar’da yaralanan sivillerin yakınları hastane önünde bekleyişi devam ederken bazı yaralıların durumunun kritik olduğu öğrenildi. İsmini vermek istemeyen bazı hasta yakınları hastanede yarılılarının olduğunu ancak kendisinden umudu kestiklerini söyledi. Savaşın kötü bir şey olduğunu söyleyen hasta yakını, “Keşke bu savaş olmasaydı” diyerek yaşananlara isyan etti.

KIZILAY’DAN KAN BAĞIŞI MASASI

Aynı hastanenin bahçesinde Kızılay tarafından kan bağış masası kuruldu. Bunun da yaralanan asker ve ÖSO mensupları için kurulduğu öğrenildi. Kan bağışında bulunmak isteyenler masada kayıt yaptırdıktan sonra hastane içinde kan bağışında bulunuyor. Hastanede gün boyunca ambulans hareketliliği yaşandığı görülüyor.

Urfa’nın en büyük hastanesi olan Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinin iki bölümü askeri alana ayrılmış durumda. Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlattığı saldırıların ardından hastaneye onlarca yaralı getirildiği belirtiliyor. Bazı yaralıların yaşamını yitirdiği bazılarının durumunun ise ağır olduğu gelen bilgiler arasında. Askerlere için ayrılan bölüme ise sivillerin girişi yasaklandı.

HASTANE ÇALIŞANLARINA TEHDİT

Yaralıların getirildiği bir başka yer ise Viranşehir Devlet Hastanesi. Dün gece yaşana çatışmalarda yaralanan 8 TSK mensubunun hastaneye getirildiği ve durumlarının ağır olduğu öğrenildi. Hastanede görev yapan sağlık çalışanları ise yaralılar hakkında kimseyle konuşmamaları konusunda tehdit edildikleri belirtildi.

HASTANE SİVİLLERE KAPATILDI

Akçakale Devlet Hastanesi’nin de sivillere hizmet vermediği belirtildi. Hastanede gün boyunca durum sakin görünürken, hastanenin asker ve ÖSO üyeleri için hazır hale getirildiği öğrenildi. Ceylanpınar Devlet hastanesinin ise sivillere tamamen kapatıldığı belirtildi.

AKÇAKALE

Savaşın ana üssü konumunda olan kentlerin biri olan Akçakale’de gün için durum sakin görünse de ÖSO mensupları ile MİT’in gün içinde keşif yaptıkları görülüyordu. İlçenin batısındaki Yabse köyü kırsalında yoğun çatışmalar yaşandığı duyulurken, o köyden ÖSO güçlerinin ilerlemeye çalıştıkları ancak ilerleyemedikleri belirtildi. İlçeye akşam saatlerinde ÖSO üyelerinin takviye edildiği görülürken, bunların da gece saatlerinde çatışma bölgesine sevk edildikleri belirtildi.

CEYLANPINAR

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde ise gün içinde üç ayrı yerden Serêkaniye kentinin hem doğu hem de batı tarafına obüslerle vurulurken, uçaklar da zaman zaman belirlenen hedeflere bombardıman gerçekleştirdi. Bombardıman ve top atışları gece yarılarına kadar belirli aralıklarla devam etti.

GAZETECİLERİN KENTE GİRİŞİNE ENGELLEME

Gün içerisinde sık sık ambulans hareketliliği görülürken, Ceylanpınar Devlet Hastanesi’ne çok sayıda cenaze ve yaralının getirildiği öğrenildi. İlçeye askeri takviyeler de gün içerisinde devam etti. Savaştan dolayı ilçe merkezini terk etmek zorunda kalan kent sakinleri yakın il ve ilçelere giderken bunu fırsat bilen hırsızların ise evlere girdiği öğrenildi. Telefon üzerinden ulaştığımız Turgut Özal Mahallesi eski muhtarı Mehmet Sait Avcı savaş nedeniyle evlerini terk ettiklerini ancak hırsızlık vakalarının yaşandığı bilgisinin kendilerine ulaştığını kaydetti. Diğer yandan gazetecilere akreditasyon dayatması getirilirken gazetecilerin ilçe merkezine girişleri ise yasaklandı.

SURUÇ

Suruç ilçesi sınır hattına çok sayıda tank ve mühimmat taşınmaya devam etti. Sınır hattında bulunan mahalleler de yaşayan yurttaşlar mahallelerini terk etmeleri yönünde asker tarafından yoğun baskı uygulanırken, yurttaşlar mahallerini terk etmemekte kararlı. Çaykara Mahallesi’ne (Mehser) düşen havan topu ile 2 kişi yaşamını yitirmesinin ardından mahallede yaşayan yurttaşlarda tepkiler gelişirken, Jandarmanın mahalleyi boşaltmaları yönünde yaptığı anonslara yurttaşlar tepki gösterdi.

HALK EVLERİNİ TERK ETMİYOR

Düşen topun ardından Suruç Kaymakamlığı’nda kriz masası oluşturuldu. Sınır hattında bulunan mahalleleri boşaltılma kararı alan kriz masası mahallelerin camilerinden yurttaşlara mahalleler acilen boşaltmaları gerektiğini anons edildi. Kaymakamlığın kararına tepi gösteren halk evlerini ve hayvanlarını bırakmayacaklarını söyledi. Sınırda akşam saatlerinde de askeri sevkiyat sürerken, Kobanê’ye dönük bombardıman sabaha kadar sürdü.

BİRECİK

Birecik ilçesinde de sınır mahalleleri boşaltılmaya başlandı. Sınıra sıfır noktasında bulunan Konak, Ziyaret, Zeri, Aşme ve Göktepe Mahallelerinde camiden geçilen anonsla yurttaşların mahalleri boşaltması gerektiği belirtildi. Evlerini bırakmak istemeyen yurttaşların mahalle içerisindeki bekleyişleri sürüyor. Öte yandan Birecik Devlet Hastanesi’nin yüzde yetmişi Türk askeri ve ÖSO’ya ayrılırken halk hastaneye kısmi bir şekilde kabul ediliyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...