Sal. Ara 18th, 2018

Şimşek: Kadına yönelik şiddete karşı Adalet ve Hakikat Divanı oluşturulmalı

TJA aktivisti Gülcihan Şimşek, meclisteki 3 partinin, kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına çözüm olacak zihinsel yapıya sahip olmadığını belirterek, sorunun çözümü için güçlü bir örgütlenme ağı ile toplumun değiştirilip dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Gülcihan Şimşek, “tek adam rejimi” ve 24 Haziran seçimlerinden sonra Mecliste oluşan kadın temsiliyetini değerlendirdi. Seçimlerle birlikte Türkiye’de rejim değişikliğine gidildiğini belirten Şimşek, kadın haklarının erkek eliyle yürütülmek istendiğini kaydetti. Şimşek, “Şu an Mecliste üç parti var ama bunlar kadını temsil etmiyor; mevcut halleriyle toplumun kanayan yarası olan kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarına çözüm olacak zihinsel yapıya sahip değiller. Kadınlara eşit temsiliyet üzerinden yaklaşan tek parti HDP’dir. Çünkü kadınların, halkların bir özgürlük ve eşitlik talebi vardır. AKP hükümetinin çıkarmış olduğu yasalara baktığımızda daha çok kadını eve kapatan, çocukları toplumdan uzaklaştıran ve istismara açık bırakan yasalar çıkardığını görebiliyoruz” diye konuştu.

‘ADALET VE HAKİKAT DİVANI KURULMALI’

Artan kadın cinayetleri ve çocuk istismarlarının durdurulması için caydırıcı yasaların çıkarılması gerektiğini kaydeden Şimşek, kadına yönelik şiddete müdahalede mecliste kurulacak bir adalet ve hakikat divanının oluşturulması gerektiğini söyledi. Kadına yönelik şiddetin muhatabı orada kurulacak bir kadın adalet divanı olması gerektiğine işaret eden Şimşek, kadına yönelik şiddet olduğunda, bununla ilgili yasalar değiştiğinde kadınların görüş ve düşüncelerinin yasallaşması gerektiğini ifade etti.

‘ÇOCUK HAKLARI BAKANLIĞI KURULMALI’

Özgür Kadın Hareketi olarak, kadına yönelik geliştirilen şiddete ve çocuklara istismarına karşı sesiz kalmayacaklarını kaydeden Şimşek, şunları kaydetti: “Buna yönelik çalışmalarımız var. Ortak bir yaşamda yaşayacaksak, bizim de bu yaşanan sorunlara dönük çözüm önerilerimiz olacak. Bu önerilerimizi paylaşıp toplumla bu sözleşmeyi yapacağız. Mecliste çıkarılmaya çalışılan yasalara baktığımızda kurulması aciliyet gerektiren bakanlıklar var. Yeni kurulan rejimde kadını çocuğu haklarından yoksun bırakan bazı girişimler var. Bunlardan biri KHK. Ortaya çıkarılan yasalaşmalar acilen çocuk hakları bakanlığının kurulması gerekiyor. Yine kadına yönelik kapatılan kadın ve çocuk kurumları var, bunların derhal açılması için var gücümüzle mücadele edeceğiz.”

‘GÜÇLÜ ÖRGÜTLENME AĞI LAZIM’

Toplumda bir kaos hali yaratan Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamalarından kaynaklı yaşanan sorunlara dikkat çeken Şimşek, “KHK’ların kaldırılması lazım. Bugün toplumda kadına yönelik şiddetin çocuklara yönelik artmasının en önemli nedeni OHAL’dir, bunun topluma yansımalarıdır. Leyla ve Eylül vakalarına baktığımızda binlerce çocuğun şiddet ve tecavüze uğradığını görüyoruz. Bununla mücadele etmek için iktidarın çıkarmak için önerdiği hadım veya idam yasaları çözüm değildir. Şiddet ve istismara karşı toplumun değişip dönüşmesi gerekiyor. Bunun için de güçlü bir örgütlenme ağı lazım” şeklinde konuştu. (Mezopotamya Ajans / Esra Solin Dal)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat