Per. Oca 17th, 2019

Şêrzat Arslan ile “Eşsiz güzellikler içinde çıkan FERİFORYA”

CİVAN DEĞER (ÖZEL)

GAZETE SOKAK – Beyefendiliği, mütevazılığı ve ağırbaşlığının yanı sıra daha da önemlisi yüreğinde binlerce ezgi barındıran, gerçek bir sanatçı olmakla beraber ‘Arslan’ yürekli bir yiğit olduğunu görüyordum her sohbet ettiğimde.

Doğrusunu söylemek gerekirse; şarkı söyleyen ya da türkü okuyan her kesin sanatçı olamadığı gerçeğini görmek lazım.

Biraz da sanatın içinde olan biri olarak bunu daha hür bir vicdan ve bakışla söyleme hakkı buluyorum kendimde. Bu bağlamda ben o ‘Arslan’ yürekli yiğide gönül rahatlığıyla sanatçı diyebiliyorum. Çünkü; daha çok yazıp bestelediği eserleri okuyan, o eserler renk ve tat veren bir sanatçıdan bahsetmeye çalışıyorum..!

Xêro Ebas ile yaptığı düetle, onun sayesinde belki ilk kez Xêro Ebas’ı bu kadar uzun süre dinleme durumum oldu.

Evet, Batmanlı sanatçı Şêrzat Arslan’dan bahsetmeye çalışıyorum. Onu, benim kadar iyi tanıyanların, bana hak vereceği inancındayım. Bu temelde, birileri seslendirdiği şarkıları; dili adeta başkalarının yazdığı eserlerle katlederken, kendilerine de zorla sanatçı etiketi yapıştırmaya çalışıyor, dinleyenlerine de eziyet çektirirken harcadıkları parayla rezil etmekle yetinmezken; Şêrzat, çıkardığı albümle kelimenin tam anlamıyla bizlere en zengin sofrada tadına doyulmayan bir müzik ziyafeti sunuyor..!

Ama ‘Arslan’ yürekli Şeêrzat, çıkardığı ilk albümünde bir sanatçının heybesinde olması gerekenleri müzik soframızda topluma sunarak yazdığı ve bestelediği kaliteli eserlerle o muhteşem sesi, yorumu ve duruşuyla fazlasıyla ortaya koymuştur.

Şêrzat‘ın “FERİFORYA” (Kelebek) isimli ile çıkardığı ilk albümünü defalarca keyifle dinledim. Kom Müzik etiketiyle çıkan albümde yer alan eserlerin hepsinin söz ve müziğinin Şêrzat’a ait olması onun sanatsal alanda ne kadar üretici ve önemli bir yerde olduğunu kanıtlıyor.

Anlaşılan; babasının, başta dengbêjler olmak üzere müziğe olan sevgisi, Şerzat’ın bu alana olan ilgisini daha da arttırdığı bariz bir şekilde ortaya çıkıyor.

1982 yılında Batman’da doğup büyüyen Şêrzat, babasının eskilere dayanan müzik sevgisi, özellikle de Dengbejliğe olan merakının onda büyük bir etki bıraktığını ve bu bağlılığın kendisinin şarkı ve ezgilerle ilgisini arttırdığını dile getiriyor.

Albümü ile ilgili Gazete Sokak’a açıklama yapan Şêrzat, “Şarkı söylendiğimde melodisi ve sözlerin ahenk içindeki büyülü hissiyatın etkisiyle ruhumu adeta notlarla işleyerek beni sınırı olmayan düş ve hayallere götürür. Bu nedenle müziğe olan ilgim daha da artarak belli bir evreye ve yoğunlaşmaya götürdüğünün kanısına vardığım için albüm yapma gereği duydum” dedi.

Uzun yıllar müziğe emek vererek elde ettiği deneyim sonucunda ciddi bir yoğunlaşmanın etkisiyle FERÎFORYA isimli albümünü çıran Şêrzat şöyle dedi:

Birçok yörede kelebekler için “Pînpînîk”, “Perperok” ya da “Miminîk” denir fakat özellikle Batmanın Sason ilçesinde kelebekler için “Ferîforya” derler. Canlılar içinde hayatı en kısa olan canlı olarak adlandırılır. Ama bu kısa yaşam içerisinde bile doğanın eşsiz güzelliği içinde özgürlüğün tadına oldukça yoğun varabilen en gözde ve sembölleşen canlı diyebiliriz. Bu yüzdendir ki bu canlı evrimlerini tamamlayıp kelebek olduktan sonra ölünceye dek uçarlar. Muhteşem güzellikleriyle keyif ve coşkuyla yaşamın tadını hissederek ve hissettirerek uçuşurlar. Özellikle Hint mitolojisinde karşılaştığım hikaye, ateşi ve ateşin hakikatine ermek için ateşe uçan kelebekler bana ciddi anlamda ilham kaynağı oldu. Bununla birlikte kadının güzelliği ve direnen iradesiyle “Ferîforya “ arasında bir bağ kurmak istedim. Albümümde 12 şarkı yer alıyor ve bu şarkıların söz ve müziğinin tamamına yakını kendi emeğim var fakat yazımda ve stranlarda özellikle TU ÇÛYÎ ile FERÎFORYA şiirinde emeği olan İbrahîm Yıldız ve “Dayê” ve “Şivanê Min Kala” sözlerinin yazılımında katkısı olan Maruf Alan’a çok teşekkürlerimi sunuyorum. Xêro Abbas’a katkılarından ve Niştiman adlı eserde beni kırmayıp eşlik ettiğinden dolayı çok teşekkür eder ve şükran borçlu olduğumu belirtmek isterim. Yine ünlü Kurt şairi Cegerxwîn’in “Ez Nizanim Çi bêjim” ve Feqiyê Teyran’in “Çiya Anî Li Deştê Kir ” adlı eserleri bende önemli bir izlenim bıraktı.

Şêrzat’ın ilk grup çalışması olan Koma Girava Rojê ile Sewt (ses) adlı albüm 2011 yılında müzikseverlerle buluşmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat