GAZETE SOKAK – Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlatılan operasyon kapsamında yapılan hava saldırılarda ulaşılan bilgilere göre, sivil alanlar da hedef alandı. Bölgeye yönelik karadan da obüs atışları yapılıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik “Barış Pınarı Harekatı” adı altında başlattığı operasyona dair ilk bilgiler ulaşmaya başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Twitter hesabından duyurduğu operasyon ile birlikte birçok merkez F-16 savaş uçakları ve obüs topları ile hedef alındı.

Bölgeden gelen bilgilere göre, Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinin hemen karşısında yer alan Serêkaniyê şehir merkezine yönelik hava saldırısı ve top atışları yapıldı. Kentte yüz binlerce sivil yaşıyor. Kent merkezi ile birlikte yine Sefah köyüne yönelik ise top atışları yapıldığı bildirildi.

Saldırılar devam ederken Ceylanpınar Belediyesi, yaptığı anonslarla ilçe sakinlerini evlerine girmeleri konusunda uyardı.

Akçakale ilçesinin karşısındaki yer alan Gire Spî kentinde de, belirlenen kimi noktalar yine obüs topları ve F-16’larla hedef alındı. Bölgeden dumanlar yükselirken, Akçakale sokaklarında mehter marşları çalınmaya başlandı.

Qamişlo’nun doğusunda yer alan Sê Girka köyüne yönelik de obüs atışları yapıldığı, yine bölgeden gelen bilgiler arasında.

SINIRDA DUMANLAR YÜKSELİYOR

Qamişlo’nun hemen bitişiğinde bulunan Mardin’in Nusaybin ilçesindeki askeri bir mevziden de dumanlar yükseldi. İnternet ve telefon şebekelerinin tümden kesik olduğu kentin Yenituran Mahallesi’nde yer alan askeri bir mevzinin QSD tarafından yapılan atışlarla vurulduğu iddia edildi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...