Paz. Kas 18th, 2018

Madenci anneleri bir avuç kömürle Ankara’ya yürüyecek

GAZETE SOKAK – Soma Davası’nda açıklanan kararın ardından bazı aileler, bir avuç kömürle Ankara’ya yürüme kararı aldı. Madenci annesi Fatma Malkoç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Tek başkan oldu. Şimdi rahat uyusun” sözleriyle tepki gösterdi.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te 301 madencinin ölümüyle ilgili görülen davada çıkan karara aileler sert tepki gösterdi. Ailelerin, duruşma salonu önünde bulunan Umut Parkı’ndaki bekleyişleri sürerken, madenci yakınları yarın Soma’da madencilerin defnedildiği mezardan toprak alarak Ankara’ya yürüme kararı aldı.

BİR AVUÇ KÖMÜR İLE YOLA ÇIKACAK

Madenci Uğur Çolak’ın annesi Gülsüm Çolak, mahkemenin verdiği kararı sanıklara “ödül verildi” şeklinde değerlendirirken, “Böyle olacağını biliyorduk zaten. Ödüllendirildiler. Bu ülkede insan öldür, paşalar gibi yaşarsın. Ama cebinde paran olacak. Ezilen isen her zaman için kodese gidersin” dedi. Karar üzerine yürüyüş kararı aldıklarını belirten Çolak, ailelerin hepsinin yürüme imkanı olmadığını; ancak kendisiyle birlikte Fatma Malkoç’un yürüyeceğini belirtti. Yargının bağımsızlığını talep etmek için yürüyeceklerini dile getiren Çolak, “Adaletin kime işleyip kime işlemediğini, bir avuç kömürün bedelinin 301 kişinin kanıyla ödendiğini göstermek için yürüyeceğiz. Buradan bir avuç kömür alarak, çocuklarımızın kemiklerinin toprak olduğunu hatırlatarak, ‘sizin adaletiniz bu mu?’ diye soracağız. Bir de kömürün bedelinin ödendiğini söyleyeceğiz” dedi.

‘TEK BAŞKAN OLDU ŞİMDİ RAHAT UYUSUN’

“Çocuklarımızın değeri 15 seneymiş” sözleriyle tepki gösteren Bilal Malkoç’un annesi Fatma Malkoç da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Tek başkan oldu. Şimdi rahat yatsın. ‘301’in ağzını susturdum ben’ diyerek rahat yatsın. Bizim evlatlarımızı elimizden aldı. Bizim ne yaşadığımızı anlaması için Allah onlara da mı aynı acıyı yaşatsın. Ölümüne kadar gideceğiz. Yolda ölürsek, cenazemizi kıyıya kaydırıp atsınlar. Gidiş var dönüş yok” diye konuştu.

Yaşamını yitiren bir madencinin fotoğrafını gösteren Malkoç, “Bu 29 yaşındaydı. Buna 15 sene ceza kestiler. Cumhurbaşkanı, tek başkan duysun bizim sesimizi. 3 yıl madencilik yapmaması için ceza verdiler. 3 yıl sonra bir 600 kişi daha öldürecekler. Kolumuzu kanadımızı kırdılar” dedi.

‘BİTİREMEYECEKLER’

Facianın yaşanmasının hemen ardından hastane bahçesinde çocuklarının cenazesini beklediklerini belirten Malkoç, şöyle devam etti: “Çocuklarımızın cenazesini bulmak için hastane bahçesinde bekliyorduk o gün. Bugün yine aynı şekilde evlatlarımızın cenazesi için oturuyoruz burada. Türkiye’de yaşadığıma utanıyorum. Bayrağın altında oturmaya utanıyorum ben utanıyorum. İnsana değer yok. Gariban ölsün diyor. Zengine değer var, fakire değer yok. Para ile satın almışlar hakimi. O hakim Elbistan’ı bitirdi, burayı da bitireceğini sanıyor. Bitiremeyecekler.” (Mezopotamya Ajans)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat