GAZETE SOKAK – Soma Madencilik şirketinden tazminatlarını almak için Ankara’ya yürüyüşe çıkan işçiler, dün geceden beri engelleniyor. Haklarının gasp edildiği söyleyen işçiler, hükümetin bu hukuksuzluğa müdahale etmesini istiyor.

Manisa’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma Katliamı’nın ardından tazminat hakları ödenmeden işten atılan Bağımsız Maden İş Sendikası üyesi işçilerin jandarma tarafından yürüyüşlerinin engellenmesinin ardından oturma eylemleri devam ediyor. Kırkağaç Çamı mevkiinde jandarmalar tarafından durdurulan işçiler, bu geceyi de kurdukları çadırlarda geçirecek.

Öte yandan gün içinde işçiler siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından ziyaretler gerçekleştirilmeye devam ediyor. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’da işçileri ziyaret ederek yanlarında olduklarını belirtti.

‘YAŞATILAN ZULÜM TAMAMEN SİYASİ’

Tazminatının ödenmesini isteyen ve bu geceyi de çadırda geçiren işçi Cengiz Doğan, 15 yıl Soma holdingde çalıştığını ve haklarının ödenmeden işten çıkarıldığını söyledi. Mahkeme kararıyla hakkını almayı kazanan Doğan, yıllardır herhangi bir ödemenin yapılmadığını belirtti. “Bizlere yaşatılan bu zulüm tamamen siyasi, ben buna inanıyorum” diyen Doğan, 6 yaşındaki oğluyla Ankara yürüyüşüne katıldığını ve verdikleri mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ifade etti. Doğan’ın oğlu Yiğit Doğan da babasının tazminatlarının ödenmesi için burada olduğunu söyledi.

‘KAMU VE ÖZEL AYRIMI EŞİTSİZLİK YARATIYOR’

Yürüyüşe katılan maden işçisi Çetin Erkalkan da, 1 Ekim 2005 tarihinde Soma Maden İşletmesi’nde işe başladığını ve 13 yılın ardından emeklilik hakkının doğduğunu belirtti. Erkalkan, o dönemde işten çıkarıldığını ifade ederek, emekli olduktan sonra maaş aldığını söyledi. Erkalkan, “Türkiye’de vatandaşlar arasında ayrımcılık yapıyor. Bir kamu emeklisinin en düşük maaşı 4 bin iken özel sektörde emekli olan bir insanın maaşı bin 600 TL. Ben bu maaşla üç çocuğumun üniversite masraflarını, evimin kredisini ödemek zorundayım. Kredilerim her ay bin 500 TL. Size soruyorum bu maaşla nasıl yapabilirim?” diye konuştu.

’12 YILIMIN TAZMİNATI İÇİN BURADAYIM’

Soma Maden İşetmeleri işçisi olan Sami Yavuz, 12 yıllık tazminatı için yürüyüşe katıldığını söyledi. Soma’da yürüyüşe başladıklarını söyleyen Yavuz, Jandarmanın barikat kurmasıyla engelleme girişiminin bir yıldırma taktiği olduğunu vurguladı. Yavuz, sözlerini şöyle sürdürdü; “Elimizde mahkemelerden aldığımız izin belgelerimizi olmasına rağmen yürüyemezsiniz deniyor. Hukuk dışıymış izinli olarak yapmak istediğimiz bu yürüyüş, o zaman onlarca yıllık tazminatımız ödensin diyoruz. Öyle ya da böyle bir şekilde Ankara’ya yürüyeceğiz, bizi engelleyemeyecekler.”

‘YETKİLİLER SÖZLERİNİ TUTUP HAKLARIMIZI ÖDESİN’

Maden işçisi Çetin Yılmaz da eyleme katılan işçilerden. Soma Holdinge 2005 yılında girdiğini söyleyen Yılmaz, katliama kadar madende çalıştığını aktardı. Yılmaz devamla, “301 arkadaşımızı kaybettik. Ardından hiçbir kanuni dayanak olmaksızın yüzlerce arkadaşımız işten çıkarıldı. O zamandan beri tazminatlarımızı alamadık. Şimdiki Cumhurbaşkanı o dönem Başbakanıydı ve canlı yayınlarda gerekeni yapılacağını, bütün sorumluların yargılanacağını, işçilerin mağdur edilmeyeceğini, maden işletmelerin AB standartlarına dönüştürüleceğini söylemişti. Bunların hiçbiri gerçekleşmedi.” Kendi verdikleri hukuk mücadeleleriyle hakların kazandıklarını vurgulayan Yılmaz, “Ancak şimdi TMSF el koyduğu için muhatabız yok. Bizler bu ülkenin vatandaşı değil miyiz? Ben 50 yaşındayım, bu zamana kadar her türlü vergimi ödedim, başka bir ülkeye mi ödedim ben vergilerimi?” diye sordu. Yasaların artık ezileni değil zengini koruduğunu söyleyen Yılmaz, “bugün bunu daha net görüyoruz” dedi. bütün yetkililer verdikleri sözleri tutsun ve haklarımızın ödenmesini sağlasınlar. Bu gerçekleşene kadar eylemimizi sürdüreceğiz, alın terimizin hakkını alana kadar bu kararımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

İşçilerin eylemi devam ediyor.

SOSYAL MEDYADAN DAYANIŞMA MESAJLARI

Öte yandan yürüyüşlerini gerçekleştirmek isteyen madenciler bekleyişlerini sürdürürken, sosyal medyadan da dayanışma mesajları gecikmedi.

Bağımsız Maden İş’in resmi sayfasından duyurması ardından Twitter üzerinden “#MadenciyeYoluAç” hastaghiyle dayanışma mesajları veriliyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...