GAZETE SOKAK – MED-DER Eşbaşkanı Mine Karakaş, Kürt birliğinin dili ve kültürü için önemine dikkati çekerken, tiyatro sanatçısı Berfin Emektar ise dil ve kültürün öncelikli mesele haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Kürt kültürü ve dilinin geliştirilmesi amacıyla Diyarbakır’da kurulan “Dil ve Kültür Ağı”nın 45 kişilik danışma kurulu arasında yer alan Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED DER) Eşbaşkanı Mine Karakaş ve Tiyatro sanatçısı Berfin Emektar, yapacakları çalışmaları değerlendirdi.

Karakaş ve Emektar, asimilasyon politikalarına karşın Kürtlerin birlik olması gerektiğini söyledi.

‘KÜRTELERİN BİRLİĞİ DİL SAVUNMASIDIR’

MED- DER Eşbaşkanı Mine Karakaş, Kürtlerin dili ve kültürünün ağır bir asimilasyonla karşı karşıya kaldığını belirterek, mücadele etmek için somut adımların atılması gerektiğini söyledi. Ağırlaşarak devam eden bu politikalara karşı Kürtlerin birlik olması gerektiğini belirten Karakaş, “Düşüncesi, partisi, kurumu ne olursa olsun ortak mücadelemiz dil olmalı. Dil etrafında toplanan Kürtlerin birliği de sağlanır. Yeter ki dil ve kültürümüz için ortak bir mücadele ağı geliştirelim. Kürtlerin birliği, dil ve kültürünün savunmasıdır. Ondan kaynaklı Kürt kurum ve kuruluşların ortak mücadelesi dil ve kültürdür, bunun bilinmesi gerekiyor” dedi.

‘ÇOCUKLARLA KÜRTÇE KONUŞULMALI’

Bir tepki olarak doğan “Dil ve Kültür Ağı”nın ilk toplantısında önemli bir adım attıklarını kaydeden Karataş, “Toplantıda da dile getirdik. Dil, parti, STK veya bir kişinin meselesi değil, dil bir halkın sorunudur. Ancak dil ve kültür üzerinde çalışma yürütenlerin burada sorumluluğu ağır. Yol ve yöntem konusunda öncülük edebilirler. Kurs, kitap, etkinlik ve yürüyüş veya başka bir yöntemle dil ve kültürü sürekli gündemde tutabiliriz. Çok geç olmadan bu çalışmalarımızı hayatta geçirmeliyiz. Çünkü mahalle, sokak ve evlerde aileler çocuklarıyla Kürtçe konuşmuyor. İşte bahsettiğimiz asimilasyon ya da oto-asimilasyon bu şekilde hayat buluyor. Bunun önüne geçmek için öncelikle bütün aileler çocuklarıyla Kürtçe konuşmalı. İlk öğretmen anne ve babadır. Dil ve Kültürü çocuklardan başlayarak ilerletebiliriz” diye belirtti.

Çocuklarda dili öğrenme yaşanın kritik aşamasının 3- 4 yaş aralığı olduğunu belirten Karataş, bundan kaynaklı öncelikli çalışmalarından birinin de Kürtçe kreş açma olduğunu söyledi.

‘KORKU FURYASI OTOSANSÜRÜ GETİRİYOR’

45 kişinin katıldığı toplantının 7 kişilik sekretaryasında yer alan tiyatro sanatçısı Berfin Emektar da Kürt dili için “Yok olmayla yüz yüze” diyerek durumun ciddiyetine dikkati çekti. Emektar, “Eğitim dili olmayan bir dil, zaten büyük bir darbe alır. Kürtçenin yok olmayla yüz yüze olmasının sebeplerden biri de eğitimde yer almamasıdır” dedi. Oluşan çatışma süreci ve beraberinde gelen korku furyasının, insanları psikolojik olarak etkilediğine işaret eden Emektar, “Bu korkunun getirdiği psikoloji bir otosansürün ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu en çokta kendini dil ve kültür alanından gösteriyor” diye konuştu.

‘300’E ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ’

Toplantıda alınan kararları, Kürtlerin yaşadığı tüm coğrafyalarda hayatta geçirmek istediklerini ifade eden Emektar, bunun için yoğun bir çalışma temposunun oluşması gerektiğini söyledi. 45 danışma kurulu sayısını 300’e çıkarmayı hedeflediklerini dile getiren Emektar, dilin gelişmesi için ulusal birliğin önemini vurguladı. Emektar, “Kürtler dil ve kültürü öncelikli meseleleri haline getirmeleri gerekiyor. Kürtler her şeye yeterler” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...