GAZETE SOKAK – Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Başkanlığı yaptığı açıklamada, Kürt sorunun demokratik yollarla çözülmesi gerektiği vurgulayarak, Türkiye’nin saldırıları sonucu 5 kişinin hayatını kaybetmesini kınadı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının, dün Duhok’un Amediye ilçesine bağlı Şeladizê beldesinde sivil yerleşim alanlarını bombalaması sonucu 5 kişi yaşamını yitirdi. Irak Federe Kürdistan Hükümetinden sonra Irak Federe Kürdistan Bölgesi Parlamentosu Başkanlığı da yaptığı açıklamada, Duhok’ta Türk Devleti tarafından PKK’ye yapılan saldırılar nedeniyle sivillerin yaşamını yitirmesini kınadı. Başkanlık açıklamasında “Askeri yöntemlerle sorunlar çözülemez aksine daha fazla kan akar ve bu da bizleri barıştan daha da uzaklaştırır. Saldırılar, Türkiye’de de Kürt sorunun demokratik ve barışçıl yollarla çözülmesine de engel teşkil etmektedir” diye belirtti.

KÜRT SORUNU ÇÖZÜLSÜN

Açıklamanın devamında, “Kürt sorunun demokrasi ve parlamentoda çözülürse yaşanan savaş, ölümler, orman, bağ, bahçe yangınları ve Kürdistan topraklarındaki köylerin yakılıp yıkılması da son bulur. Biz bunu destekliyoruz. Hiç bir devletin ve gücün Kürdistan topraklarını ve sınırlarını saldırı ve bombalama için kullanmasını istemiyoruz. Kürdistan Bölgesi Türkiye, İran ve diğer ülkelerle dostane ilişkiler kurmak istemektedir. Ortak çıkarlara saygı temelinde ekonomik, ticaret ve kültürel ilişkiler geliştirmek istiyoruz” denildi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...