Çar. Oca 23rd, 2019

Kürt partilerinin hedefi: Ulusal Birlik

GAZETE SOKAK – Kürt partileriyle yaptıkları görüşmeler sonucu bir karara vardıklarını ve yarın basın toplantısıyla bunu deklare edeceklerini belirten HDP Milletvekili Necdet İpekyüz, kararların yerel seçimler ile sınırlı olmadığını, yerel seçimler sonrasında Kürt Ulusal Birliği’nin sağlanması noktasında önemli adımların atılacağını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek yerel seçim çalışmalarına, bölgede Kürt Ulusal Birliği hedefiyle, batıda ise demokrasi cephesi temelinde ittifak görüşmeleri ile başladı. Uzun zamandır Kürt partileri ile görüşen HDP, Kürtlerin temel sorunlarından biri olan anadil noktasında ittifak sağlamış ve bu temelde Kürt Dil Platformu’nun kuruluşu deklare edilmişti. 24 Haziran genel seçimlerinde kısmi olarak sağlanan ittifak, yerel seçimlerde tam olarak sağlanmış oldu. Bu ittifak, Kürt Ulusal Birliği’ne giden yolda Kürt Dil Platformu ardından atılan ikinci önemli adım olarak değerlendiriliyor.

24 HAZİRAN SEÇİMLERİ

Uzun zamandır sürdürülen çalışmalarda yer alan HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, görüşmeler ve sağlanan ittifakın detaylarına ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu. 24 Haziran seçimlerinde HDP’ye dönük baskıları hatırlatan İpekyüz, tüm baskı ortamına rağmen HDP’nin barajı geçtiğini söyledi. HDP’nin, genel seçimler sonrası meclisin işlevsizleştirildiğini ve bunun üzerine temel politikanın halkla buluşma olduğunu ifade eden İpekyüz, “24 Haziran’da çok konuşulan ve Kürtlerin önemli gündemi Kürt Ulusal Birliği oldu. Herkes kendi tarafından ele aldığı zaman, aslında bunu şeffaflaştırmak gerekiyordu. Önümüzdeki sürecin en önemli özelliği ise Kürtlerin yaşadığı her yerde sıkıntılar dile getiriliyordu. Her an gelişen muhalefete yönelik baskılar artıyordu. Türkiye’de gelişen sürece nasıl muhalefet edebiliriz üzerinden bir diyaloga başladık” diye konuştu.

‘YEREL SEÇİMLERDE ORTAK HAREKET’

HDP’nin, muhalefeti Kürt partileri ile Kürt Ulusal Birliği temelinde görüşmeler gerçekleştirerek yürüttüğünü belirten İpekyüz, “Görüşmelere başladığımızda ister istemez yerel seçimler gündeme geldi. Ancak yerel seçimlerden önce ortak bir duruş üzerinde duruldu. Anadil noktasında bütün yapıların ortak çalışma yürütmesi ve olası bir yerel seçimde ortak hareket etme noktasında kararlar alındı” dedi.

‘ORTAK PAYDADA BULUŞMAK’

Değerlere sahip çıkan Kürt partileriyle görüştükleri bilgisini veren İpekyüz, şunları söyledi: “Eleştiriler oldu ama bütün partiler yapıcı yaklaştı. Gerçekten hem Türkiye’de hem Ortadoğu’da zor bir süreçten geçildiği ve bu süreçte yan yana durulması gerektiği noktasında ortaklaştık. Olabildiğinde her şeyi onararak, ortak paydada buluşarak önümüzdeki günlere halkımıza gidiş şekli geliştirdik.”

Yerel seçimlerin farklı dinamikleri olduğuna işaret eden İpekyüz, bu kapsamda Azadî Hareketi, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Demokratik Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi, Kürdistan Komünist Partisi, Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) ve Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) ile ittifak sağlandığını ve yarın (7 Ocak) ortak açıklama yapacaklarını söyledi.

DEMOKRATİK SİYASET

İttifakın yerel seçimler ile sınırlı olmadığının altını çizen İpekyüz, “Herkes kendisine dönüp ‘nerede ne bıraktım’ diye sorması lazım ama artık Ortadoğu’daki gelişmelere baktığı zaman böyle bir lüksümüz yok. Bütün Ortadoğu bizi konuşurken, bizim bir birimiz ile didişmemizin hiç bir anlamı ve izahı yok. Mutlaka eleştiriler olacak. Ancak demokratik siyasetin önünü açmak lazım. Bizim öteden beri yaklaşımımız bu. İlk perspektifimiz yerel seçimler değildi. Buradaki siyasi partilerin de olumlu tarzı; Türkiye’deki rejimin giderek değişmesi, Ortadoğu’daki muhalefetin giderek Kürtlerin aleyhine gelişmesi ve bizler bu dönemde ne yapabiliriz? Ortak çalışmalar konusu tartışıldı” dedi.

‘GÜVEN TAZELEME’

İpekyüz, yerel seçimlerin Kürt Ulusal Birliği’nin sağlanması noktasında bir adım ve bir güven tazelemesi olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: “Halkımızın karşısına bir de bu şekilde çıkmak istedik. Mutlaka sıkıntılar olacak. Çünkü yıllardır çalışmalar var ancak istediğimiz aşamaya gelemedik. Ama bu dönem başarırsak, gelecek süreç için adım adım ilerlemelere vesile olacaktır. Bu bütün dünyadaki Kürtlerde de bir sinerji yaratacaktır. Her şeyi bitti olarak ele almamak lazım. Hep beraber, bunun becerisini göstermek gerekiyor.”

“Yerel seçimler bitti, herkes evine dönsün” anlayışının olmadığını dile getiren İpekyüz, yerel seçimler sonrasında Kürt Ulusal Birliği’nin sağlanması noktasında daha önemli çalışmalar yürüteceklerini vurguladı. MA – Özgür Paksoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat