GAZETE SOKAK – Ekonomik krizin nedeni olarak hükümetin izlediği “güvenlikçi” politikaları işaret eden İstanbullular, birçok sorunun asıl nedeninin Kürt sorunundaki çözümsüzlük olduğunu belirterek, “Sadece Kürtler değil, Türkiye’de yaşayan her yurttaşın artık elini taşın altına koyması lazım” dedi.

Ekonomik kriz ve artan yaşam pahalılığı gün geçtikçe derinleşiyor. Hayatlarını idame ettirmekte zorlandıklarını belirten İstanbullular, hükümetin “güvenlik” politikalarının ve Kürt sorununun çözümsüzlüğündeki ısrarının ekonomik kriz, işsizlik ve daha birçok sorunun kaynağı olduğunu söyledi.

3 çocuğu olan ve eşi bir adli vakadan dolayı firari olan Hanife Çeri, yaşanan ekonomik krizden dolayı çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyledi. Sokağın ortasında yalın ayakları ile oyun oynayan çocuklarını işaret ederek, “Kış geldi. Çocuklarıma kazak alacak param yok. Onlara bir yemek yedirebilmek için her gün komşularımın getireceği bir tabak yemeği gözlüyorum. Çünkü çocuklarıma yedirebileceğim bir tabak yemeğim bile yok. Komşularıma muhtaç bir durumdayım” dedi.

‘VERDİKLERİ BİR LOKMAYI BURNUMUZDAN GETİRİYORLAR’

“Az önce sosyal yardımlaşma kapsamında faydalanmak için devlet kapısından geliyorum” diyen Çeri, “Bana ‘sana yardımda bulunamayız’ diyorlar. Peki neden? Çünkü yediler, içtiler. Fukara halka bir şey bırakmadılar. Tek başımı bu 3 çocuğa nasıl bakacağım. 3 çocuğumla perişan haldeyiz” dedi. “Zaten bir lokma ekmek verdikleri zamanda burnumuzdan getiriyorlar. Bu durumda olan tek ben değilim, milyonlarca insanın şuan bu durumda olduğunu biliyorum” ifadelerini kullandı. Ekonomik krizin yansımasının en çok halkta gözlenebileceğini aktaran Çeri, yaşanan ekonomik krizin iktidarın yanlış politikalarından kaynaklandığını söyledi. Çeri, “Merak ediyorum başlarını yastığa koyduklarında vicdanları rahat bir şekilde uyuyorlar mı? Ama bence vicdanları rahat, çünkü vicdanları rahat olmasaydı zaten bu durumda olmazdık” diye tepki gösterdi.

‘HALKIN ALABİLDİKLERİNE BAKSINLAR’

Boya yaparak yaşamını idame ettiren Kamil Karakoçak adlı yurttaş da asgari ücretle bir ailenin geçinmesinin imkansız olduğunu vurgulayarak, “İstanbul’da değil asgari ücretle geçinebilmek, 6 bin TL geliri olan bir aile bile geçinmekte zorlanır. En düşük kira bin 200 TL, faturaları da 400 TL desek, kalan 400 TL ile ne yapabilir?” ifadelerini kullandı. Enflasyonla mücadele etmek için her ihtiyaçlarından kısmak zorunda olduklarını belirten Karakoçak, “Paylaşılan rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Gerçek rakamları görmek isteyenler halkın alabildiklerine baksın” dedi.

‘BİZİMKİSİ YAŞAM MÜCADELESİ’

Siirt’ten iş olanakları olmadığı için İstanbul’un yolunu tuttuğunu söyleyen Ahmet Aktaş da, halden aldığı meyve ve sebzelerle ilerleyen yaşına (57) rağmen seyyar satıcılık yaparak çalışmak zorunda olduğunu vurguladı. Aktaş, “Başka çarem yok. Bu işi yapmak zorundayım. Herkesin bildiği gibi hayat çok zorlaştı. Görünen o ki durum her geçen gün daha da zorlaşacak. Zaten kimsede para olmadığı içinde satış yapamıyoruz. Bizimkisi yaşam mücadelesi” diye konuştu.

‘KRİZİN SEBEBİ GÖZLER ÖNÜNDEDİR’

İstanbul’a 25 yıl önce yerleştiğini ve uzun yıllardır esnaflık yaptığını söyleyen Ahmet Yenigün ise, ekonomik krizin etkisini ilk kez bu kadar hissettiklerini dile getirdi. Daha önce 4 kişi çalıştırdığı marangoz atölyesinde ekonomik krizden dolayı 3 işçisini çıkarmak zorunda kaldığına dikkati çeken Yenigün, krizin en büyük sebebinin güvenlikçi politikalardan kaynaklandığını söyledi. Yenigün, “Tank, top ve savaş uçaklarına verilen paralar Türkiye’yi borçlar altında bıraktı. Yani ekonomik krizin gerçek sebebi gözler önündedir. Türkiye’deki ekonomik krizi başta olmak üzere birçok sorunun asıl nedenini Kürt sorunundaki çözümsüzlük politikalarıdır. Bu nedenle sadece Kürtler değil, Türkiye’de yaşayan her yurttaşın artık elini taşın altına sokması lazım. Ortak sorunlarımızı beraber çözmek için çözümler üretmek zorundayız. Çözüm üretirsek ekonomik kriz dahil tüm sorunlarımız çözülür” şeklinde konuştu. MA / Barış Ceyhan – Naci Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...