GAZETE SOKAK – Kaz Dağları’nda altın madenine karşı “Su ve yaşam nöbeti” başlatan yaşam savunucuları gözaltına alındı. Yaşam savunucularının serbest bırakılmasının ardından nöbet alanı jandarma tarafından boşaltılıyor.

Kanadalı Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından Kaz Dağları’nda kurulmak istenen altın madeni projesine karşı “Su ve Yaşam Nöbeti” başlatan doğa savunucularının nöbet alanı, bu sabah jandarma tarafından basıldı. Nöbet alanına gelen jandarma, Çanakkale Valiliği İl Sağlık Müdürlüğünün salgın nedeniyle ormanlık alanlara girişleri yasaklayan kararını gerekçe göstererek, nöbet alanının boşaltılmasını istedi.

GÖZALTINA ALINDILAR

Ağaçları savunduklarını belirterek nöbet alanını terk etmeyen yaşam savunucuları ile jandarma arasında tartışma yaşandı. Tartışma sonucunda 4 yaşam savunucusu gözaltına alındı. Yaşam savunucuları, ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken, jandarmanın nöbet alanını tahliye etmeye başladığı belirtildi.

ALAN BOŞALTILIYOR

Serbest bırakıldıktan sonra tekrar nöbet alanına gitmek isteyen yaşam savunucuları, jandarma tarafından engellendi. Yaşam savunucuları bunun üzerine nöbet alanına yakın bir yerde açıklama yaptı. “Her ağacı tek tek savunacağız” pankartının açıldığı açıklamada konuşan Sema Demir, nöbet alanında çadırlarının sökülüp eşyalarının götürüldüğünü aktardı. Yaban hayatı ve her ağacı savunmaktan vazgeçmeyeceklerini söyleyen Demir, “Kazdağlarına sözümüz var, her ağacı tek tek savunacağız” dedi.

Nöbet alanı jandarma tarafından boşaltılırken, yaşam savunucularının bekleyişi sürüyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...