Pts. Ara 10th, 2018

“Kayyumlar belediyeleri borç batağına sürükledi”

GAZETE SOKAK – Görevinden alınıp, yerine kayyum atanan Şemdinli Belediyesi Eşbaşkanı Seferi Yılmaz, Sayıştay raporlarına yansıyan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin kayyumların belediyeleri nasıl borç batağına sürüklediğinin kanıtı olduğunu söyledi.

Sayıştay denetçileri tarafından yapılan incelemeler, AKP’li birçok belediye ve kayyum atanan belediyelerde yaşanan ve milyonlarca TL’yi bulan usulsüzleri ve yolsuzlukları ortaya çıkardı. Özellikle kayyum atanan belediyelerin içerinde bulunduğu durumu gözler önünse seren raporlar sonrası Sayıştay’ın Denetim İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Fikret Çöker’in yerine başka bir isim atandı.

Yine belediyelerdeki usulsüzlüklerin ve yolsuzlukların araştırılması için HDP tarafından verilen önerge de, AKP’lilerin oyları ile reddedildi. Yerine kayyum atanan isimlerden biri olan Hakkari’nin Şemdinli Belediyesi Eşbaşkanı Seferi Yılmaz, Sayıştay’ın kayyum atanan belediyelere dair raporlarını değerlendirdi.

2014 seçimlerinde halkın tercihi ile seçildiklerini, ancak AKP’nin bunu hazmetmediğini belirten Seferi Yılmaz, Şemdinli, Çukurca ve Yüksekova belediye eşbaşkanlarının İçişleri Bakanlığı’nın talebi ile gözaltına alınıp, tutuklandığını ve bu tutuklamalarla birlikte birçok projelerinin de yarıda kaldığını hatırlattı. Şemdinli ilçesinde önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Yılmaz, belediye olarak her konuda şeffaf bir yönetim sergilediklerini kaydetti.

‘İLÇE TOZ VE ÇAMUR İÇERİSİNDE’

Yılmaz, görevden alınmaları sonrası yaptıkları projelerin atanan kayyum tarafından sanki kendileri tarafından yapılmış gibi gösterildiğini belirterek, ilçenin bugün içerişimde bulunduğu durumu şu sözlerle ifade etti: “İlçe merkezindeki bir süre önce direkler kaldırıldı. Halktan aldığımız bilgiye göre 750 bin TL’ye varan yeni bir ihale açıldı ve yeni direkler dikildi. Kavşakta bulunan bir direk 150 bin TL’ye alınmış. Devletin tüm imkanlarını devreye koymalarına rağmen ilçe merkezinde bulunan İpekyolu Caddesi’nde ışıklandırma ve parke taşı çalışması yapıldı. İlçenin birçok mahallesi şu anda çamur ve toz içinde. Birçok il ve ilçede olduğunu gibi burada da göz boyama amaçlı çalışmalar yapılıyor.”

‘SIFIR BORÇTAN 40 MİLYON BORCA’

Sayıştay raporlarına yansıyan yolsuzluk ve usulsüzlüklerin ise, kayyumların belediyeleri borç batağına sürüklediğinin kanıtı olduğunu söyleyen Yılmaz, “Sıfır borç ile bıraktığımız Şemdinli Belediyesi’nin şuan 40 milyon TL’ye varan borcunun olduğu bilgisi bize geliyor. Ancak belediye herkese kapalı olduğu için tam bilgi alamıyoruz. Bizim dönemimizde halka şeffaf bir şekilde yansıyan gelir-giderler şuan kapalı kapılar arkasında. Belediye binalarına girmek bile zor. Belediyenin her tarafı ‘güvenlik’ adı altında kapatılmış durumda. Bizim dönemimizde müfettişlerin 40 gününü bulan incelemeler oluyordu ama hiçbir şekilde bizi halkımıza mahcup edecek bir durum olmadı” dedi.

‘İHALELER YANDAŞLARA’

Yılmaz, yapılan ihalelerin yandaşlara verildiğini de ekledi. Bu nedenle kimi aşiretler arasında kavgaların dahi yaşandığını paylaşan Yılmaz, yine Şemdinli Kaymakamı’na yerel seçimlerin kazanması halinde vali yapılma sözü verildiği yönünde duyumlar aldıklarını da paylaştı.

Yılmaz, halkın iradesine atanan kayyumların seçimi kazanma şansının olmadığını, halkın kayyum politikasına dönük gerekli yanıtı vereceğini söyledi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat