GAZETE SOKAK – HDP Kadın Meclisi, “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyası kapsamında yaşamın her alanında, kadın cinayetlerine, kadın kazanımlarına ve çocuk istismarına karşı mücadele edeceklerinin mesajını verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, kadın kazanımlarına dönük artan saldırılara karşı başlatılan bir aylık “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyasına ilişkin açıklama yaptı. HDP Kadın Meclisi öncülüğünde Ofis köprü çıkışında yapılan açıklamaya, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan, HDP Milletvekili Pero Dündar, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, DBP il eşbaşkanı ve yöneticileri ile HDP Gençlik Meclisi üyeleri katılım sağladı.

‘EŞBAŞKANLIK MOR ÇİZGİMİZ’

Basın açıklamasında konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, kadın kazanımlarına yönelik saldırılara karşı HDP Kadın Meclisi olarak, HDP, HDK ve DTK’nin de katılımıyla 1 ay sürecek “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyasının startını verdiklerini söyledi. Evde, sokakta, Meclis’te, iş yerinde, yaşamın her alanında kadın haklarına sahip çıkacaklarını dile getiren Alökmen, “Meclis’ten geçirilmek istenen istismar yasasına karşı, ‘İstismarın affı olmaz’ diyeceğiz. Siyasi tutsaklar için ölüm yasası anlamına gelen ancak çeteler, hırsızlar, kadın tacizcileri ve şiddet faillerini salıveren kadın düşmanı infaz yasasına karşı sokakları terk etmeyeceğiz. ‘Eşbaşkanlık mor çizgimizdir’ diyerek kadın düşmanı kayyımların kentlerimizi erkekleştirmesine izin vermeyeceğiz. Adeta bir cins kırımına dönüşen kadın katliamlarına karşı ‘Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok’ diyerek her yerde örgütleneceğiz” diye konuştu.

EŞİT ÖZGÜR BİR YAŞAM İÇİN…

Kadın kazanımlarını AKP-MHP ittifakının insafına bırakmayacaklarını dile getiren Uyanık, “Biz Kadınlar biliyoruz ki birlikteysek güçlüyüz. Bizi yaşatacak olan kadın dayanışmamız ve mücadelemizdir. Tüm kadınlara çağrımızdır; gelin hep birlikte mücadelemizle erkek iktidarların korkusu olalım. Yaşanabilir bir dünya için kadın kazanımlarımızı gasp ettirmeyelim. Tüm bu saldırıların tek bir amacı, biz kadınları ‘biat ettirmek’, ‘makbul kadın’ sıfatına bürünmemizi sağlamaktır. Faşist, erkek egemen iktidarların hedefi kadınları susturmak, dört duvar arasında sıkıştırmak, kadınların kazanılmış haklarına saldırarak gasp etmektir. Ancak unuttukları bir şey var ki, biz kadınlar, geçmişte olduğu gibi eşit, özgür bir yaşam için direnmeye ve mücadeleye etmeye daha kararlı ve güçlü devam edeceğiz” dedi.

Uyanık, son olarak HDP Kadın Meclisi olarak, kayyıma karşı, istismara karşı, infaz yasasına karşı, kadına yönelik şiddete karşı, Meclis’te, sokakta, mahallede, evde, meydanlarda, fabrikalarda, atölyelerde ve kentlerin her noktasında mücadele halinde eylem ve örgütlenme halinde olacaklarını belirtti.

Kadınların basın açıklaması, “Jin jiyan Azadî” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarıyla sona erdi.

ADANA

HDP Adana Kadın Meclisi, kadın kazanımlarına dönük artan saldırılara karşı başlattığı kampanya kapsamında açıklama yaptı. HDP Adana İl Örgütü girişinde polis ablukası altında yapılan açıklamada, “İstismara, infaza, kayyıma karşı biz varız. Kadın mücadelesi her yerde” pankartı açıldı.

HDP Adana Kadın Meclisi Sözcüsü Saniye Seçgin, HDP ve CHP’li 3 ismin vekilliklerinin düşürülmesine tepki gösterdi. İktidarın halkın iradesini gasp ettiğini belirten Seçgin, “Ne yaparlarsa yapsınlar, kadınların öfkesini, ezilen halkların öfkesini dindiremiyorlar, dindiremeyecekler. Onlar; erkek egemenliğinin bekasını, kapitalist sistemlerinin, kendi koltuklarının, Saraylarının bekasını esas alırken, biz kadınlar, kadınların eşitlik, özgürlük mücadelesini esas alıyoruz” dedi.

HER ALANDA MÜCADELE

Seçgin, HDP Kadın Meclisi olarak, kayyıma karşı, istismara karşı, infaz yasasına karşı, kadına yönelik şiddete karşı, Meclis’te, sokakta, mahallede, evde, meydanlarda, fabrikalarda, atölyelerde ve kentlerin her noktasında mücadele halinde eylem ve örgütlenme halinde olacaklarını söyledi.

HATAY

HDP Hatay Kadın Meclisi de kampanyaya dair İskenderun İlçe Örgütü’nde toplantı yaptı. HDP Hatay Kadın Meclisi Üyesi Seher Cevheroğlu, kadınları biat ettirmek saldırılar düzenlendiğini belirterek, “Ancak unuttukları bir şey var ki; biz kadınlar, geçmişte olduğu gibi eşit, özgür bir yaşam için direnmeye ve mücadeleye etmeye daha kararlı ve güçlü devam edeceğiz” dedi.
ANTALYA

HDP Antalya Kadın Meclisi, kadın kazanımlarına dönük artan saldırılara karşı başlatılan bir aylık “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyasına ilişkin Attolos Meydanı’nda açıklama yaptı. Açıklamada kadınlar, “İstismara, infaza, kayyıma karşı biz varız. Kadın mücadelesi her yerde” pankartı açtı. Meclis olarak bir ay sürecek “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyasının startını verdiklerini dile getiren HDP Antalya Kadın Meclisi Üyesi Selma Yavuz, kayyıma, istismara, infaz yasasına ve kadına yönelik şiddete karşı Meclis’te, sokakta, mahallede, evde, meydanlarda, fabrikalarda, atölyelerde ve kentin her noktasında mücadele halinde eylem ve örgütlenme içerisinde olacaklarını söyledi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...