Çar. Şub 19th, 2020

İŞKUR’dan geçim sıkıntısı çeken işsize cevap: Amca sana nereden iş bulacağız

GAZETE SOKAK – Son bir yıldır çalışan olmadığı için geçim sıkıntısı çeken 4 kişilik Yılmazoğlu ailesi, ekmek yapıp satarak yaşama tutunmaya çalışıyorlar. EYT’li Reşat Yılmazoğlu, İŞKUR’a gittiğini ve kendisine “Amca daha gençler iş bekliyor. Sana nereden iş bulacağız” dendiğini söyledi.

Kriz dar gelirli ailelerin yaşamını ağırlaştırıyor. Mersin’de yaşama tutunmaya çalışan 4 kişilik Yılmazoğlu ailesi, evde yaptıkları sac ekmeğini satarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Son bir yıldır evde çalışan olmadığını ifade eden 56 yaşındaki Reşat Yılmazoğlu aynı zamanda Emeklilikte Yaşa Takılanlardan (EYT) biri olduğunu söyledi.

‘İŞSİZİM VE BİR ŞEY YAPMALIYDIK’

Aç kalmamak için artık bir şeyler yapmaları gerektiğinin farkına vardıktan sonra eşi Fatma Yılmazoğlu (48) ile birlikte ekmek işine girdiğini dile getiren Yılmazoğlu, Mersin Serbest Bölgede bir tekstil firmasında çalıştığını, krizden dolayı işten çıkarıldığını ve bir yıldır işsiz olduğunu anlattı. Gündelik işlere gittiğini ancak bu işlerde bitince eşi ve çocuklarıyla birlikte evde ekmek yapıp pazarlarda satmaya başladığını belirten Yılmazoğlu, “İşsizim şuanda. Eşim ekmeği yapıyor; bende onun unudur, odunudur her şeyinin getir götürünü yapıyorum” dedi.

‘KASABI UNUTTUK’

Halen iş aradığını sözlerine ekleyen Yılmazoğlu, geçtiğimiz günlerde İŞKUR’a giderek iş başvurusunda bulunduğunu ancak oradaki yetkililerin kendisine; “Amca daha gençler iş bekliyor. Sana nereden iş bulacağız” dendiğini söyledi. Yaşamın her geçen gün zorlaştığına dikkati çeken Yılmazoğlu, “Şuanda bir gecekonduda yaşıyoruz. Başka bir yerde ev tutmak istedim ama kiralar çok fazla olunca mecbur gecekonduda kalıyoruz. Gecekondu da aylık 450 TL kira ödüyorum. Ortalama 150 TL elektrik, 100 TL suya veriyoruz. Kesinlikle bizler et yiyemiyoruz. Kasabı unuttuk. Kriz yok diyenler inanın hiçbir şey bilmiyorlardır. Kriz fazlasıyla var. Günden güne kötü oluyor. Eskiden çalıştığımızda aldığımız para çoluğumuza çocuğumuza yetiyordu” diye konuştu.

‘EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİKTİR’

“İki tane okuyan çocuğum var sabahları onlara ancak 5 TL verebiliyorum. Başka da veremiyorum. Çünkü gücüm o kadar. Allah’tan servis falan sorunumuz yok. Aylık aile olarak masrafımız 3 bin 500 TL’yi buluyor onu da zar zor temin edebiliyoruz” diyen Yılmazoğlu, borç içinde yaşadıklarını söyledi. Yılmazoğlu, “Aldığımız parayı bir ona bir buna ödeyerek ayakta kalıyoruz. Emekli olsam alacağım o para bizi bir nebze rahatlatır. Ama yine de çalışmak zorunda kalırız. Çünkü emekli maaşı en fazla bin 800 TL’dir. O parayla yaşanılmaz. Emekli olsam yine de çalışırım. Bütün siyasi partilere, devlet büyüklerine bir çağrımdır. Acilen bu işsizlik ve pahalılığa çare bulmaları lazım. Biliyorum bizden daha kötü durumda olan insanlar var. Türkiye’de en büyük sorun işsizliktir” diye belirtti.

‘EVE EKMEK GÖTÜRMEK GÜZEL BİRŞEYDİR’

Fatma Yılmazoğlu (48) de günde yaklaşık 300 ekmek yapıp, sattıklarını çoğu zamanda evli olan bir çocuğunun yardımıyla ayakta kaldıklarını söyledi. İşsizliğe işaret eden Yılmazoğlu, pazara getirdikleri ekmeklerle ancak evin pazar masraflarını ve bazı ihtiyaçları karşıladıklarını kaydetti. Yılmazoğlu, şunları söyledi: “Geçen sene yaz aylarından bu yana bu işi yapmaya başladık. Geçim sıkıntısından dolayı bu işi yapmaya başladık. Geçen sene ekmeği 1 TL’ye satıyordum ama gelen zamlardan bu yana ekmeği 1.25 satıyorum. Kadınlar çalışmalıdır, utanmamalıdır. İnsanın çocuklarına ekmek götürmesi güzel bir şeydir.” MA – Ergin Çağlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Kategoriler