Irak’ta 1 Ekim’de başlayan gösterilerde şimdiye kadar 433 kişinin hayatını kaybettiği, 20 bine yakın kişinin de yaralandığı bildirildi.

Irak İnsan Hakları Yüksek Komisyonu üyesi Ali Bayati, Şark’ul Awsat gazetesine yaptığı açıklamada, 3 Aralık itibariyle ülkedeki gösterilerde 433 kişinin hayatını kaybettiğini, çoğu gösterici 20 bin dolayında kişinin de yaralandığını söyledi.

Beyati, şimdiye kadar 2 bin 597 göstericinin gözaltına alındığını, bunlardan 156’sının tutuklanarak cezaevine konulduğunu açıkladı. Gözaltına alınan 15 kişinin daha dün komisyonun talebi üzerine serbest bırakıldığı kaydedildi.

İnsan Hakları Yüksek Komisyonu üyesi Bayati, serbest bırakılan kişilere hükümet tarafından maddi ve manevi tazminat ödenmesi gerektiğini belirtti.

Komisyon dün, gösterilerle ilgili Avrupa Birliği Irak Misyonu’yla bir görüşme gerçekleştirdi.

Komisyon Başkanı Akil Musevi, gösterilerdeki hak ihlallerini tespit etmek üzere 400 kişinin görevlendirildiğini duyurdu.

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 1 Ekim’de başlayan gösteriler sürüyor.

Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında İran’ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

Göstericiler Necef’teki İran başkonsolosluk binasını dün akşam üçüncü kez ateşe verdi.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, göstericilerin istifa talebine karşılık vererek istifasını sunmuştu. Kaynak: İZNEWS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...