Pts. Ara 17th, 2018

İdam mahkumu Penahi’ye pişmanlık dayatması

GAZETE SOKAK – İran ‘Kürdistanı’ İnsan Hakları İzleme Örgütü, tutuklu idam mahkumu Kürt aktivist Ramin Hüseyin Penahi’nin son durumuna ilişkin bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

Geçtiğimiz hafta Sine’deki cezaevinden Tahran’daki başka bir cezaevine sürgün edildiği belirtilen Penahi’nin Sine Merkez Cezaevi’ne geri getirildiği belirtildi. İran istihbarat örgütü İtlaat’ın talebiyle gözaltına alınan Penahi’nin avukatı Hüseyin Ahmedi Niyaz’ın nerede tutulduğunun ise hala bilinmediği ifade ediliyor.

İran ‘Kürdistanı’ İnsan Hakları İzleme Örgütü raporunda Niyaz’dan haber alamayan ailesinin tedirgin olduğunu belirtirken, Penahi’nin ailesinin isteği üzerine Osman Muzeyen ve Mazyar Tatayi adlı iki avukatın Kürt aktivistin savunmasını üstlendiği kaydedildi.


Ramin Hüseyin Penahi'nin yeni avukatları Mazyar Tatayi ve Osman Muzeyen

Penahi’nin savunmasını üstlenen yeni avukatlar Sine Merkez Cezaevi’nde tutuklu olan Kürt aktivist ile görüştü. Avukatlar, Penahi’nin geri getirildikten sonra tek kişilik hücreye konulmadığını ve diğer tutuklularla bir arada bulunduğunu söyledi.

CEZAEVİNDE ÖLDÜRÜLMEK İSTENDİĞİ İDDİA EDİLİYOR

Ramin Hüseyin Penahi’nin cezaevinde öldürülmek istendiğine dair iddialar da var. İran ‘Kürdistanı’ İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne bilgi veren kaynaklar Penahi’nin Tahran Cezaevi’nde adli tutukluların içine konulduğunu, benzer durumun Sine cezaevinde de yaşandığını belirtiyor. Penahi’nin cezaevindeki mahkumlar ile cezaevi yönetimi tarafından birçok kez ölümle tehdit edildiğini de hatırlatan kaynaklar, Kürt aktivistin cezaevinde öldürülmesine zemin oluşturmak amacıyla bu uygulamaya maruz bırakıldığını iddia ediyor. Avukatları Penahi’nin yerinin şimdiye kadar 8 kez değiştirildiğini daha önce kamuoyu ile paylaşmıştı.

Devam eden gösterilerin İran İslam Rejimi’ni tedirgin ettiğini, idamın gerçekleşmesi durumunda halkın tepkisinin daha da büyüyeceğinin bilindiği bilgisine yer veren İran Kürdistanı İnsan Hakları İzleme Örgütü, Penahi’nin cezaevinde öldürülmesine yönelik girişimlerin, rejimin idam etme korkusundan kaynaklandığını belirtiyor.

“PENAHİ KONULU GÜVENLİK TOPLANTISI”

Örgüte bilgi veren yerel kaynaklar, Ramin Hüseyin Penahi’nin idamına ilişkin Sine’deki yetkililerin birçok kez ‘güvenlik’ adı altında toplantılar yaptığını da söylüyor.

Penahi’nin idamı durumunda ortaya çıkması muhtemel güvenlik risklerine ilişkin Sine Valiliği’nde kentin üst düzey yöneticilerinin katıldığı bir toplantı yapıldığı basına yansımıştı. İran ‘Kürdistanı’ İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün de dikkat çektiği toplantı Sine Valisi Behmen Muradniya’nın başkanlığında düzenlendi. Toplantıya ayrıca 4 Nolu İran İslam Devrimi Mahkemesi Başkanı Hanım Fettahi, Sine Cezaevi Müdürü Aziz Haydari ile soyadı öğrenilemeyen Meleki adlı İtlaat yetkilisinin de katıldığı belirtildi. Toplantının sonucuna ilişkin resmi bir açıklama yapılmazken, kentin güvenliğini ilgilendiren konuların konuşulduğu ifade edildi. Örgüte bilgi veren kaynaklar ise söz konusu toplantıda Ramin Hüseyin Penahi’nin idamı durumunda ortaya çıkması muhtemel güvenlik konularının konuşulduğunu, ancak İran ‘Kürdistanı’na’ da sıçrayan protesto gösterileri nedeniyle idamın gerçekleştirilmesinin aleyhte sonuçlara neden olacağının tespitinin yapıldığını iddia etti.

PENAHİ’YE PİŞMANLIK DAYATMASI

Ramin Hüseyin Penahi’nin durumuna ilişkin bir diğer iddia ise hem Tahran’da hem de Sine Cezaevi’nde bulunduğu dönemde İran istihbarat örgütü yetkililerinin kendisiyle görüşerek pişmanlık dayatmasında bulunduklarına ilişkin. İddiaya göre İtlaat mensuplarının Penahi’ye, İran İslam Rejimi’ni övmesi ve pişman olduğunu ifade etmesi durumunda affedileceğini ve serbest bırakılacağını söylediği, ancak Penahi’nin bu teklifi kabul etmediği belirtiliyor.

(Artı Gerçek)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat