Pts. Şub 24th, 2020

‘HDP’ye oy vermeyenler de kayyumlardan rahatsız’

GAZETE SOKAK – Kayyum atamalarına karşı süren Demokrasi Nöbeti’nde konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, partilerine oy vermeyen kesimlerin de kayyumlardan rahatsız olduğunu ifade etti.

İçişleri Bakanlığı talimatıyla Mardin ve Van ile birlikte kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) karşısında bulunan Lise Caddesi’nde başlatılan Demokrasi Nöbeti, 23’üncü gününde devam etti. Eylem öncesi nöbet alanının çevresi polis bariyerleriyle çevrelenip, cadde ve sokak başlarına zırhlı polis araçları konumlandırıldı.

Kurulan bu ablukaya rağmen eyleme yine çok sayıda kişi katıldı. Nöbet yerine gelen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı ise, kitle tarafından “Selçuk Başkan irademizdir” sloganı ile karşılandı. Eylemcilerle tek tek tokalaşan Mızraklı ardından Demokrasi Nöbeti’ndeki yerini aldı.

Ziya Gökalp Lisesi önünden taşıdıkları “İrademe Dokunma” pankartı arkasında nöbet alanına yürümek isteyen DBB Meclis Üyeleri ise, polis engeli ile karşılaştı. Ancak tüm engellemelere rağmen Meclis üyeleri, taşıdıkları pankartla nöbet alanına geldi.

Yine DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası 1 ve 2 Nolu Şube üyeleri de “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı atarak nöbete katılım sağladı.

CEYLAN : HDP’Lİ OLMAYANLAR DA KAYYUMLARDAN RAHATSIZ

Atılan “Li ber kayyuma seri hilde” (Kayyuma karşı baş kaldır) sloganları ile başlayan Demokrasi Nöbeti, basın açıklaması ile devam etti. İlk sözü alan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyad Ceylan, 23 gündür kayyumlara karşı mücadele edildiğini ve halkın onuruna sahip çıktığını söyleyerek, HDP’ye oy vermemiş kesimlerin de kayyumlardan rahatsız olduklarını belirtti. HDP üzerinde çeşitli kirli oyunların oynandığını ifade eden Ceylan, parti binaları önüne yönlendirilen ailelerden rahatsızlık duymadıklarını, ancak bu sorunun tüm siyasi partilerin ortak çözebileceği bir sorun olduğunu vurguladı.

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik de, konuşmasında tüm gözlerin Amed’teki bu büyük mücadeleye çevrildiğini belirterek, kayyumlara izin vermeyeceklerini söyledi.

ÇİFTYÜREK:YALAN SÖYLÜYORLAR

Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ise, yeni eğitim ve öğretim yılında anadilin önemi üzerinde durdu.Milyonlarca Kürt çocuğunun kendi anadilini konuşamadığı bir eğitim yılına daha girdiklerini belirten Çiftyürek, hayatın her alanında Kürtçe konuşarak Kürt diline ve kültürüne sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Çiftyürek, son günlerde, ‘HDP dolmuşlara doldurduğu gençleri dağa gönderiyor’ söylentilerine ilişkin de “Yalan söylüyorlar, HDP binası 24 saat polisler tarafından izleniyor. Bunlar partiyi karalama politikalarıdır” dedi.

Kayyumlara karşı halkın tepkisinin dinmediğini, bu nedenle kayyumların adının “vekil” olarak değiştirildiğini ifade eden Çiftyürek, “İsimlerini değiştiriyorlar ama kayyum aynı kayyum” diye konuştu.

TAŞKIRAN:BİZİM OLANI GERİ ALMAK İÇİN DİRENİYORUZ

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran da, “Bizim olanı geri almak için direniyoruz” diyerek, sözlerine başladı.

Kayyumlarla sonuç alamayan iktidarın çöküşünün devam ettiğini belirten Taşkıran, bu sabah gözaltı operasyonları ile uyandıklarını, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve yöneticilerinin gözaltına alındığını belirterek, iktidarın bu baskıları karşısında sessiz kalmayacaklarını dile getirdi. Taşkıran, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “İktidar kadın düşmanı politikalara, kadın siyasetçilerin tutuklanmasına, kadınların taciz edilmesine, kadın kıyımına devam ediyor. Kadınlar olarak bunun karşısında durmaya devam ediyoruz. Yurtsever örgütler olarak teslim olmadık, diz çökmedik. Kadın irademize, seçilmişlere kayyum darbesine karşı, Türk halkı, Kürt halkı, emekçilerle direnmeye devam edeceğiz.”

Nöbet, yapılan 10 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...

Kategoriler