GAZETE SOKAK – Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), “Bu yürüyüş muhalefete ve halka yapılan saldırılara karşı ses olma, direnme yürüyüşüdür” diyerek HDP’nin “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”nü selamladı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 15 Haziran’da Edirne ve Hakkari’den Ankara’ya başlattığı “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü”ne yönelik yazılı açıklama yaptı.

Demokrasi yürüyüşünün sadece HDP’nin sorunlarına bir çare arama yürüyüşü olmadığı vurgulanan açıklamada, “Bu yürüyüş muhalefete ve halka yapılan saldırılara karşı ses olma, direnme yürüyüşüdür. DBP olarak bizlerde Kürtlerin yok sayıldığı, katliam ve soykırım politikalarının uygulandığı, halkın nefessiz bırakılmaya çalışıldığı, ekonomik sorunlarla baş başa bırakıldığı böylesi bir dönemde özgürlük ve adalet taleplerinin yanında yer aldık, bu yürüyüşte safımızı belirledik” denildi.

‘BU SESLER ZAFERİ MUŞTULUYOR’

İktidarın tüm engel, barikat ve gözaltlarına rağmen yürüyüşün devam ettiğinin ifade edildiği açıklamada, “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşümüzle asi ve özgürlüğüne gem vurulmayan Meriç ve Zap’ı birleştirdik. Bizler ülkenin tüm alanlarında ayrımlaştırılmaya çalışılan, halkları düşmanlaştıran söylemlere inat, hep birlikte olduğumuzu haykırdık. Bizler bu yürüyüş sonrasında Edirne’den, Hakkari’ye tüm halklarımızın istemlerinin gerçekleşmesi için daha fazla çalışacağız. Bizler ülkenin dört bir yanındaki halkların sesi olacağız. Bu yürüyüş seslerin aynı gökyüzünde buluşmasıdır. Bizlerde bu seslerin zaferi muştuladığını biliyoruz. Bu muştuyu gerçekleştireceğimizin inancıyla demokrasi yürüyüşünü selamlıyor, hep birlikte sessizliğe ses olacağımızı, hep birlikte ipi göğüsleyeceğimize inanıyoruz. Ankara’daki bu yürüyüşümüz burada sonlanmıyor. Aslında bu daha fazla adalet, daha fazla hak ve özgürlükler için ilk adımdır” ifadeleri kullanıldı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...