Paz. Kas 18th, 2018

“Hareket halindeysek umut vardır”

GAZETE SOKAK – “Kedi Uykusu” şiir kitabıyla okuyucuya merhaba diyen şair Funda Kara, şiirlerini kendisine verdiği umut olarak tanımlıyor.

Şair Funda Kara’nın ilk şiir kitabı “Kedi Uykusu” Lirik Yayıncılık etiketiyle raflardaki yerini aldı. Kitapta, Kara’nın şiirlerine, kendi çizimleri de eşlik ediyor. Çizimlerin şiirlerle uyumu kitaba özgün farklı bir ruh katıyor. “Kedi Uykusu” hakkında Mezopotamya Ajansı’nın sorularını yanıtlayan Kara, kitabın arkadaşları tarafından basım için yayınevine verildiğini belirterek, Yayınevine şiirlerim ve çizimlerim arkadaşlarım tarafından verilmiş. Verildiğini biliyordum ama değerlendirme aşamasında sanıyordum. Doğum günümde arkadaşlarım kitabımla bana sürpriz yaptı” dedi.

‘YOKOLUŞA İNANMIYORUM’

Kitaba “Kedi Uykusu”nun ismini ölen kedisinin ardından verdiğini belirten Kara, ismin öyküsünü şöyle anlattı: “Bundan yaklaşık 4 yıl önce bir kedim vardı. Beyaz bir Ankara kedisi, o kedi benimle iki buçuk ay gibi bir süre geçirdi ve sonrasında öldü. Kedime Zîn adını vermiştim. Zîn’in benim için çok özel bir yeri vardı. Kısa bir sürede onunla birlikte çok şey yaşadım. Onun ölümünden çok etkilendim. Ona dair bir şiir kaleme aldım. O kadar güzel uyuyordu ki çok fazla izledim. Ben onun uzun bir uykuya daldığını düşünüyorum çünkü ben yok oluşa inanmıyorum. Ölümün hayatın başka bir anlamda devamı olduğuna inanıyorum.”

‘ŞİİR KENDİME VERDİĞİM BİR UMUT’

En çok var olmaya çalıştığı zamanlarda şiir yazıp ve çizim yaptığını dile getiren Kara, yazmaya ve çizmeye başladığında hissettiklerine ilişkin şunları dile getirdi; “İnsan bazen hayattan kayıp gidiyormuş gibi hissediyor ve tutunma ihtiyacı duyuyor. Şiir yazmamın başlangıcı öyleydi. Ama artık öyle değil. Artık her şeyin biraz daha farkındayım. Zor şeyler var evet ama kolay şeylerde var. Hayat değişiyor ve bu değişim süreçlerini yazıyorum. Arabesk anlamda yok olup gidiyorum gibi değil. Evet, düşüyorum yok olup gidiyorum ve biliyorum ki kalkacağım da. Kendime verdiğim bir umut diyebilirim şiirlerim. İyi ki yazıyorum. Yazdıktan sonra ve çizdikten sonra ferah hissediyorum.”

‘HAREKET HALİNDEYSEK UMUT VARDIR’

Türkiye’de sanatın ve sanatçının ötekileştirildiği bir dönem yaşandığını belirten Kara, hiçbir zaman umutsuz olmadığını belirterek, “Çok ağladım, çıldırdım hatta delirdiğim dönemler de oldu ama hep hayatta tutan bir umudum oldu. Ben kaoslarımın her zaman değişimi getireceğine inanıyorum. Kaosun içinde sadece karamsarlık ve kötülük yoktur, sancı da vardır. Doğum sancısı gibi düşünüyorum, ülkemiz ya da dünya da bu sancı güzel şeyleri de doğuracak. Güzel şeylerin olması içinde hareket etmek gerekiyor. Kimileri yazarak, kimileri şarkılarıyla hareket eder. Ama hareket halindeysek umut vardır” diye konuştu.

DELİRMEMEK İÇİN YAZDIM

Kitapta en çok dikkat çeken şiirlerinden biri olan“Sayıklama”yı Gezi eylemleri döneminde başına isabet eden gaz bombası fişeği nedeniyle yaşamını yitiren Berkin Elvan için kaleme aldığını belirterek, “Bir yere oturdum ve sadece sayıkladım. Çünkü kime nasıl ifade edeceğimi bilmiyordum ve biriyle paylaşacak durumda değildim. Sadece yazmak istedim. Delirmemek için yapacağım tek şey buydu” diye anlattı.

‘MUTLAKA ÇIKARMALIYIZ’

Her şiirinin bir hikayesi olduğunu dile getiren Kara, kadınların yaşadıkları acılara rağmen yeniden doğduklarını söyleyerek, “Kadınlar, sevgisiyle, umuduyla hareket etmeli. Kadınlar kendini acılardan defalarca doğurabiliyorlar. Sesimiz kısıkta olsa birlikte çıkmalı. Mutlaka çıkarmalıyız. Bak benim sesim var sende söyle kısıkta olsa söyle…”

FUNDA KARA KİMDİR?

Ankaralı olan şair Funda Kara 16 Ağustos 1983 doğumlu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun olan Kara, özel bir kurumda öğretmenlik yapıyor. Kara, şiir yazmanın yanı sıra kara kalem çalışması da yapıyor. (Kaynak: MA – Berivan Altan)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat