Pts. Ara 17th, 2018

“Hammadde zammı bakırcı esnafını sarstı”

GAZETE SOKAK – Bakır işlemeciliğin coğrafi patentini elinde bulunduran Antep’te, dolara endekslendiği iddia edilen hammadde fiyatlarının yükselmesi esnafı zor durumda bırakıyor.

Bakır işlemeciliğin yoğun olarak görüldüğü Antep’te, bir yıl içerisinde yükselen bakır ham maddesi fiyatları bakırcıları vurdu. Bakır işlemeciliğinin coğrafi patentine sahip olan kentteki bakırcıların artan ham madde fiyatlarından dolayı, zor günler geçirdiğini ifade eden Antep Sedefçiler ve Bakırcılar Odası Başkanı Celal Açık, yetkililerin duruma el atmasını istedi. Ham madde fiyatlarının döviz kurunun artışından dolayı arttığını aktaran Celal Açık, “Eğer ham madde dolara endeksliyse dolar düştüğünde neden fiyat düşmüyor” diye sordu.

‘27 LİRADAN 42 LİRAYA ÇIKTI’

Artan ham madde fiyatlarının piyasayı etkilediğini aktaran Açık, fabrikaların bakır ham maddesini dolara endekslediğini söyledi. Açık, şöyle devam etti: “Dolar yükseliyor, bakır yükseliyor. Dolar düşüyor, bakır yine yükseliyor. Burada bir sıkıntı var. Tabi hakikaten endeksliyse öyle olur. Ham madde yüzde 40 civarında zam yedi. Bu az bir zam değil. Fiyatlar 27 liradan 42 liraya yükseldi. Üretici ve tüketici bu durumdan aşırı derecede olumsuz etkileniyor.”

‘SATIŞLAR AŞIRI DERECEDE DÜŞTÜ’

Bakırcıların özellikle turizm döneminde yerli ve yabancı turistlere çalıştığını dile getiren Açık, 6 liralık ürünün 10 liraya yükseldiğini vurguladı. 60 liralık bakır çaydanlığın fiyatının 100 liraya yükseldiğini sözlerine ekleyen Açık, “Biz ham maddeyi işleyen fabrikalarla konuşuyoruz. Onlar bize kurun yüksekliğini neden gösteriyorlar. Bu sorunu gidermemiz gerekiyor. Bizim esnafımızın yüzde 90’ı küçük esnaftır. Onca sıkıntıya rağmen bu mesleği ayakta tutmaya çalışıyoruz. Tam da satış dönemimizde artışın olması işlerimizi kötü etkiledi. Artan fiyat az bir fiyat olmadığı için satışlar aşırı düştü. Son dönemde fiyatlarda bir düzensizlik olduğu için işlerimizin de istikrarı bozuldu” ifadelerini kullandı.

‘GEREKİRSE BAKIR İTHAL EDİLMELİ’

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın duruma el atarak fiyatları stabil bir hale getirmesi gerektiğini savunan Açık, “Hammadde ülkemiz içerisinde yeterli düzeyde çıkarılamıyorsa, gerekiyorsa ithal edilmelidir. Bakır için ham madde yerine hurda da ithal edilebilir. Esnaf için bu fiyatlarla çark dönüyor ama sıkıntı içerisinde dönüyor. Çünkü karşı taraf 10 tane alacaksa 5 tane alıyor. Geçen yıllar içerisinde daha önce bu kadar yüksek bir artışla karşılaşmamıştık” diye ekledi. (Mezopotamya Ajans)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat