Cum. Oca 18th, 2019

Gazetecileri anlatan ‘Gerçek’ filmi izleyiciyle buluştu

GAZETE SOKAK – Gerçeğin peşinde koşan gazetecileri ve yaşadıkları baskıyı konu edinen “Gerçek” adlı kısa film izleyiciyle buluştu. Filmin yönetmeni Oktay Aslan, “Onlar bu ülkenin gizli kahramanları” diye konuştu.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Oktay Aslan’ın üstlendiği “Gerçek” adlı kısa film gösterime girdi. Gerçeğin peşinden koşan gazetecilere atfedilen film 7 dakika sürüyor. Özgür basın çalışanlarının yaşadığı baskıların sığdırıldığı filmde diyaloğa yer verilmiyor. Film bir gazetecinin, polislerin tehdit ve gözaltılarına maruz kalması ve öldürülmesini konu ediyor. Film, baskı ve öldürülmeye rağmen, özgür basın geleneğinin devamlılığı ile son buluyor.

FİLMDE OYANAYACAKTI TUTUKLANDI

Filmde rol alması için ilk teklifi Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin tutuklu haber editörü Reyhan Hacıoğlu’na yaptığını belirten Aslan, çekimlere 3 gün kala Hacıoğlu’nun tutuklandığını hatırlattı. Aslan, insanların haber alma ve haber yapma özgürlüğünün sınırlandığını, bu yüzden filmin bir ironi olmadığını aslında gerçekliğin kendisi olduğunu dile getirdi.

‘ONLAR BU ÜLKENİN GİZLİ KAHRAMANLARI’

Gazetecilerle sürekli temas halinde olduğunu vurgulayan Aslan, “Çok zor koşullarda yaşadıklarını ve çalıştıklarını gördüm. Bu ülkede çok ciddi emekleri olduğunu gördüm. Bence onlar bu ülkenin gizli kahramanları. Ve bu yüzden onları en çok ilgi duyduğum alanda ele alarak bir nebze de olsa onlara ses olmaya çalıştım” diye konuştu.

‘HAKİKAT ARAYIŞI HEP DEVAM EDİYOR’

Günümüzde gazetecilere yönelik baskılar denince akla 12 Eylül ve 1990’lı yılların geldiğini ifade eden Aslan, şöyle devam etti: “O dönemde de çok ağır katliamlar ve saldırılar oldu, gazetecilere yönelik. Devlet bunları gizli bir şeklide yapıyordu. Ancak şuan günümüzde bu baskılar ve saldırılar açık bir şekilde yapılıyor. Şuan cezaevinde yüzlerce özgür basın çalışanı tutuklu. Birçok gazete ve basın yayın kuruluşu kayyumlar atanarak kapatıldı. Ancak bunlara rağmen bir şekilde hakikat arayışı hep devam ediyor. Bende bu filmde hiçbir olay örgüsü olmadan gerçeği yalın bir dille anlatmaya çalıştım. Bu ülkede herkesin sustuğu özgür basının konuştuğu bir dönemdeyiz. Bu açıdan özgür basın çalışanlarına sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum.” (Kaynak: MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat