GAZETE SOKAK – ABD’de George Floyd’u nefessiz bırakarak öldüren polis Derek Chauvin, bugün mahkeme karşısına çıkacak.

ABD’nin Minneapolis kentinde George Floyd’u nefessiz bırakarak öldüren polis Derek Chauvin, ilk kez mahkemeye çıkıyor. Chauvin hakkında ilk etapta 3’üncü derece cinayet suçundan işlem yapılmış, cinayetin taammüden işlenmediği belirtilmişti. Minnesota Başsavcısı Keith Ellison sonrasında cinayetin 2’inci derece olduğunu açıklamıştı.

Chauvin’e yapılan suçlamaların her birinin farklı cezaları mevcut. Eğer jüri Chauvin’i 2’inci derece cinayetten suçlu bulursa, minimum 40 yıl hapis cezası verilecek.

İLK DURUŞMA BUGÜN

Chauvin’in ilk duruşması bugün görülecek. Duruşmada, Chauvin suçunu ya kabul edecek ya da reddedecek. Yine kendisine yöneltilen suçlamaları dinleyecek. ,
Chauvin suçlamaları kabul ederse, sonraki 14 gün içinde “8. Hüküm Mahkemesi”ne çıkacak bu mahkemede hakkındaki suçlamalar kesinleşecek. Kefalet koşulları açıklanacak. Şu an için kefalet, 1 milyon dolar olarak belirlenmiş durumda.

Floridalı bir avukat olan Kris Parker, Chauvin dosyasının çok büyük olasılıkla mahkemeye gideceği, fakat Chauvin’in jüri karşısına çıkmasının en az bir yıl alacağını dile getirdi.

18 yıldır Minneapolis polis teşkilatında çalışmakta olan Derek Chauvin hakkında daha önce 18 kez şikayette bulunulmuş, bu şikayetlerin yalnızca iki tanesi disiplin soruşturmasıyla sonuçlandırılmıştı. Olay yerinde bulunup Chauvin’i durdurmayan diğer 3 polis için ise “yardım ve yataklık” suçlamasında bulunulmuştu. Chauvin şu anda bir gözaltı merkezinde tutuluyor ve mahkemeyi bekliyor.

Floyd’un ölümü ABD’de kitlesel eylemlere sebep oldu. Siyahların ölümüyle sonuçlanan bu vakalar 6 Haziran itibariyle 700 kasaba ve şehirde geniş kitleleri harekete geçirdi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...