GAZETE SOKAK – Yıllar önce zorunlu göç nedeniyle Alman’ya giden Batmanlı Êzidî’ler, ‘sözleşme’ karşılığında Kelhok (Kuşçukuru) köyündeki topraklarını emanet bıraktıkları komşularından geri alamayınca hukuk mücadelesi verme kararı almıştı.

“6 YILLIK HUKUK SAVAŞI”

Kelhok köyü doğumlu Nedim Erkiş; 6 yıl önce açtıkları davanın, kendi lehlerine devam etmesine rağmen köylerinin tahliye edilmediğini belirtti.

KÖYLERİNE GERİ DÖNMEK İSTİYORLAR

Nedim Erkiş, bir an evvel davanın sonuçlanmasını, köylerinin tahliye edilmesini ve doğup büyüdükleri topraklara yeniden yerleşerek, bundan sonraki yaşamlarını burada sürdürme mücadelesi verdiklerini söyledi.

“ONUR MÜCADELESİ VERİYORUZ”

Nedim Erkiş, en büyük isteklerinin kendi hakları olan ve dedelerinden kalma topraklara dönmek olduğunu ifade ederek, “1992 yılında topraklarımızı kardeşimiz gibi güvendiğimiz komşularımıza emanet bırakarak Almanya’ya gitmek zorunda kaldık. Bir daha geri dönmek istediğimizde topraklarımızı vermedikleri için biz de hukuk mücadelesi başlattık. 6 yıldan beri devam eden davanın bugün sonuçlanmasını bekliyoruz. Hakkımız olan topraklarımızı alıncaya dek mücadelemiz sürecek. Bu bir onur mücadelesi oldu ve mutlaka kazanacağız” dedi.

Kültürlerinde emanetin kutsal olduğunu anlatan Nedim Erkiş şöyle dedi:

“EMANETE İHANET”

“Kelhok köyü davası ’emanete ihanet’ altıncı yılında devlete rağmen devam ediyor. O günden bu güne dek büyük bir sabırla bekledik. Şimdiye kadar 27 mahkeme oldu. Batman’dan Ankara’ya kadar olan mahkemelerin tümünü kazanmışız. Suç unsuru teşkil eden evlerimizin mahkemesi halen devam etmektedir.

“ARAÇLARI İCRALIK”

En dikkat çekici davamız, mahkeme kararı olan arabalarına konulan icralara rağmen bu zatlar tapulu arazimizi, meramızı ve zilyetimizde olan tüm arazimizi kendi mallarıymış gibi zorla kullanıp, ekip biçiyorlar. Aynı zamanda köçerlere kiralayıp üstünü örtüyorlar.

“SUÇ ÜSTÜ YAKALADIK”

08.11.2017’de yapılan mahkeme sonucunda köyümüzü ziyaret ettik o anda traktörler tapulu arazimizi sürüyordu. Bunlar işledikleri suçları aynen tekrarlıyorlar. Biz fotoğraflarını çektikten sonra karakola gidip suç duyurusunda bulunduk. Karakol yetkilileri de bunu tespit etti. Aynı zamanda sürülen arazilerin ve traktörlerin fotoğrafları savcılığa sunduk.

“BİZİ TEHDİT ETTİLER”

Bununla da yetinmeyip bizi tehdit ettiler. Bunun için de ayrıca suç duyurusunda bulunduk. Acaba (Kelhok ) Kuşçukuru köyüne yapılan zulüm ve işgal ne zamana kadar devam edecek?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...