Per. Oca 17th, 2019

Esnaf: 15 TL’lik ürün 35 TL’ye yükseldi

GAZETE SOKAK – Kahta’da esnaf, yaşanan ekonomik krizi savaş politikalarına bağlıyor. Geçen yıl fiyatı 15 TL olan bir ürünün bu yıl 35 TL’ye yükseldiğini söyleyen esnaf, krizden çıkmanın yolunun acil barıştan geçtiğini belirtti.

Adıyaman esnafı, dükkanlarını siftah yapamadan kapatmak zorunda kalıyor. Semt pazarlarında para kazanmaya çalışan pazar esnafı ise, ekonomik krizden en fazla etkilenenlerin başında geliyor.
Kahta ilçesinde kurulan Cumhuriyet Semt Pazarı’nda giyim ve tekstil ürünleri satışı yapan Yunus Koda, son 1 yıldır işlerinin aşırı derecede düştüğünü söyledi. İşlerinin kötü olmasını Dolar’da yaşanan artışa bağlayan Koda, “Bize gelen ürünler, Dolar üzerinden satılıyor. Haliyle bu da bizim işlerimizi olumsuz etkiliyor. Geçen sene sattığımız ürünlerde yüzde yüz artış söz konusu. Böyle olunca da zarar ediyoruz” dedi.
‘DÜN 15 TL OLAN ÜRÜN BUGÜN 35 TL’
Geçen sene sattıkları bir ürünün fiyatının 10 ila 15 TL arasında değiştiğini belirten Koda, bu sene aynı ürün fiyatlarının 25 ila 35 TL’ye çıktığını ifade etti. Ekonomik krizin mağdurları olduklarını dile getiren Koda, şöyle devam etti: “Hükümetin bu işe bir çözüm bulması gerekir. Öyle, ‘Dolarlarınızı bozdurun’ demekle olmuyor. Daha kalıcı ve istikrarlı bir ekonomi politikasını hayata geçirmesi gerekiyor. Yoksa bu söylemle ekonomi bırakın düzelmesi, daha kötü oluyor.”
‘EKONOMİK KRİZİN NEDENİ SAVAŞTIR’
Aynı pazarda esnaflık yapan Sadık Dursun da, daha önce inşaat işiyle uğraştığını, inşaat durunca pazarda tezgah açmak zorunda kaldığını söyledi. Yaşanan ekonomik krizi içte ve dışta yaşanan savaş politikalarına bağlayan Dursun, ekonomik krizin durduk yere çıkmadığını ifade ederek, “Herkesle kavgalı olan bir yönetim var. Tüm komşularıyla ters düşmüş, dolayısıyla ekonominin bundan etkilenmemesi beklenemez” ifadelerini kullandı. Ekonominin huzur ve refah ortamını sevdiğini dile getiren Dursun, şöyle devam etti: “Kürt sorununu savaş ile çözmeye çalışıyorlar; ama on yıllardır bu sorunun böyle çözülemediğini gördük. Ancak iktidar halen savaşta ısrar ediyor. Bu sorun böyle çözülseydi, 40 yıl önce çözülürdü. İktidarın acilen barış yollarını bulması gerekir. Barış olmadan ne ekonomi düzelir, ne de ülke gerçek anlamda normalleşir”.
‘İNSANLARDA DOLAR KALMADI’ 
Hasan Dursun da, ülkenin yangın yerine döndüğünü dile getirdi.  Ekonomik krizin 1999 yılından çok daha ağır olduğunu ifade eden Dursun, “AKP, sürekli ‘yastık altına koyduğunuz altınları Dolarları bozdurun’ diyor. Ancak insanlarda ne Dolar kaldı ne de altın. Herkes yoksullaştı ve daha da yoksullaşıyor. Bir çözüm üretilmesi şart, yoksa bizim halimiz çok daha kötüye gidecek” diye konuştu. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat