GAZETE SOKAK – Milletvekillikleri düşürülen CHP ve HDP’li 3 ismin tutuklanması konusunda CHP’ye eleştirilerde bulunan Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Musibetten nasihat çıkarmak için her gün daha geç kalıyoruz” dedi.

Aynı zamanda Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerinin düşürülüp tutuklanmasına ilişkin 60 ve 61’inci dönem AKP hükümetlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Ertuğrul Günay’dan değerlendirmeler geldi.

Meclis’te 3 milletvekilinin üyeliğinin düşürülmesinin hukuki olmaktan öte “siyasi bir kastın sonucu” olduğunu söyleyen Günay, milletvekillerinin aldıkları cezaların itiraz süreçleri devam ederken, kararın acele bir şekilde Meclis’e getirilmesinin zorunlu bir işlem olmadığını ifade etti.

Günay, yaşanan durumu “bir suikasttır, kötü niyetli bir işlem” olarak yorumladı.

‘BAŞTAN BELLİYDİ’

Vekillerin dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören Anayasa değişikliğini anımsatan Günay, “Anayasa değişikliği yapılırken bugünkü gelişmelere kapı aralandığı bir gerçekti. Dokunulmazlık kurumu, demokrasilerde asıl muhalefeti koruyan bir güvencedir. Bu güvenceden düşünmeden fedakarlık etmenin, işi buralara getireceği baştan belliydi” dedi.

CHP’Yİ ELEŞTİRDİ

Günay, iktidar adım adım bütün güvenceleri yok ederken, muhalefetin ise ne yazık ki bu yok edişlere bilerek, bilmeyerek katkı sağladığını da dile getirdi. “Şu anda 1 CHP ve 2 HDP milletvekili özgürlüğünden oldu. Ama yıllardır özgürlükleri ellerinden alınmış daha 10 HDP milletvekili var tutukevlerinde. Bu nedensiz tutukluların başında da Demirtaş var” diyen Günay, muhalefeti eleştirdi.

Günay, “Muhalefet, özellikle de ana muhalefet eğer bu milletvekillerinin tutuklanmalarındaki haksızlıkları yüksek sesle ve sürekli konu etmiş olsaydı, belki şimdi bunları yaşamazdık. Musibetten nasihat çıkarmak için her gün daha geç kalıyoruz” ifadelerini kullandı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...