GAZETE SOKAK – Bodrum ilçesinde yaşayan ve 1997 yılından beri tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan Suat Türkmen, bütün engellere rağmen el işi, obje sanatı ve resim yaparak, üretmeye ve sanatını oluşturmaya devam ediyor.

Muğla’nın Bodrum İlçesinde yaşayan ve 1990 yılında bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra istifa edip turizme yönelen Suat Türkmen (69), 1997 yılında geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatının tamamen değişti. Karşıdan karşıya geçtiği sırada araba çarpması sonucu iki bacağını kaybeden Türkmen, uzun süre tedavi gördüğü hastanede el işi, obje sanatı ve resim yapmaya başladı. Türkmen, hastaneden taburcu olduktan sonra tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamını devam ettirirken, bahçesinden ve sahilinden topladığı taş ve kumlara sanatını gerçekleştirerek, nesnelere şekil vermeye devam etti. Türkmen, ilk hobi olarak yaptığı sanatını şimdi profesyonel bir şekilde yapıyor.

Yaklaşık 7 yıl süren tedavisine rağmen her iki bacağında da felç oluşan Türkmen, bu süreçte eşinden ve 3 çocuğundan ayrıldı. Yaşamını geri kalanını tek başına ve tekerlekli sandalyeye bağlı bir şekilde sürdüren Türkmen, her şeye rağmen insan, üreterek ve sanatını icra ederek yaşaması gerektiğini dile getirerek tüm engellilere umut ışığı oluyor.

‘ÜRETMEKTEN ASLA VAGEÇMEDİM’

Toplumla iç içe olmak ve yaşamın bir parçası olmanın dışında başka bir gayesi olmadığını söyleyen Türkmen, bütün yaşadığı zorluğa rağmen üretimden asla vazgeçmediğini belirtti. Kale caddesi üzerindeki stantlarda el işi ürünleri satarak hayata tutunmaya çalışan Türkmen, doğaya zarar vermeden karton ve metalden yaptığı mavi pencereli beyaz evlerin ürettiğni belirtti. Minyatür sanatıyla ilk hastanede üretim yapmaya başladığını ifade eden Türkmen, “ Hastanede kaldığım süre zarfında bazı çalışmalar yaptım. Örneğin minyatür Bodrum evleri gibi. Sonra bir tutkuya dönüştü. Mümkün olduğu kadar Bodrum’u yansıtan şeyler yapmaya çalışıyorum” diye belirtti.

‘MALZEMELER GERİ DÖNÜŞÜMDEN’

Yaptığı ürünlerin yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olduğunu ifade eden Türkmen, yurt dışından da müşterisi olduğunu söyledi. Bodrum, maket evleri ve guletleri üretirken geri dönüşüm malzemeleri kullandığını vurgulayan Türkmen, “Küçük tekneler yapıyorum ama tekneleri de küçük demir parçalarıyla yapıyorum. Malzemeler tamamen geri dönüşümden oluşuyor. Yine deniz kenarından topladığım taş ve kumlarla da takviyeler yapıyorum. Yaptığım ürünlere yeni bir sanat anlayışı katıyorum. Taşlara insan sureti vererek obje sanatında yöneldim. Yaptığım ürünlere rağbet var ama yaşanan ekonomik krizden dolayı bazı malzemeleri almakta sıkıntı yaşıyorum” diye konuştu.

‘ANLAM YÜKLEMEK ÖNEMLİDİR’

Yaptığı obje sanatıyla insanlara güzel şeyleri göstermeyi amaçladığını dile getiren Türkmen, şunları söyledi: “Obje sanatıyla ilgilenmek sıradanlığın her alanda hüküm sürdüğü bir dünyada, nesneleri birbirine bağlanıp yönetimi ele geçirirken, onları nasıl gördüğümüz önemli. Sıradanın norm olmaktan çıkması ancak görme biçim ve disiplininin çeşitlenmesi ile mümkündür. Taşlara baktığınız da sadece bir taş yoktur. Aslında daha fazlasını barındırır, bazen bir insan sureti bazen bir ağaca veya bir hayvan yüzü görmek gibi. Farklılaşmak anlam zenginliği ile yaşamayı gerektirir. Objeleri farklı görüp yeni anlamlar yüklemek de bir zenginliktir.” MA – Esra Solin Dal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...