Per. Kas 15th, 2018

Demokratlar’dan Turmp’a darbe gibi kazanım

GAZETE SOKAK – ABD’deki seçimlerde Başkan Donald Trump büyük darbe alırken, Demokratlar 8 yıl aradan sonra Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kazandı.

ABD’de seçmenler, Senato’daki 35 sandalye ile Temsilciler Meclisi’ndeki 435 sandalyenin tamamı için sandık başına gitti. Amerikan basınının derlediği resmi olmayan ilk sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti 100 sandalyeli Senato’da 50 sandalyeye ulaştı. ABD’deki sistem gereği Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Senato Başkanı sayılması nedeniyle Cumhuriyetçiler Senato’da 51 sandalyeyle çoğunluğu sürdürdü. Temsilciler Meclisi’nde ise 8 yıl aradan sonra Demokratlar kazandı. Seçim öncesi Beyaz Saray’ın yanı sıra hem Senato hem de Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk Cumhuriyetçilerin elindeydi.

Son duruma göre Senato’da Cumhuriyetçiler 51, Demokratlar 42 sandalyeye sahip. Temsilciler Meclisi’nde ise Cumhuriyetçiler 169, Demokratlar 179 sandalyenin sahibi.

‘VALİLER BELİRLENECEK’

Seçimlerde Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesinin tümü, her bir eyaletten 2 senatör olmak üzere toplam 100 senatörden oluşan ABD Senatosu’nun da 35 üyesi belli olacak. Ayrıca 36 eyalette seçmenler vali seçimi için de oy kullanacak.

Trump ve Cumhuriyetçi Parti için son derece önem taşıyan ara seçimlerde ayrıca 50 eyaletten 36’sının valileri de belirlenecek.

‘İKİ MÜSLÜMAN KADIN YER ALDI’

Michigan ve Minnesota eyaletlerinden Demokrat Parti listesinden seçimlere katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar, yarışı kazanarak Temsilciler Meclisi’ne giren ilk Müslüman kadın üyeler oldu.

‘POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİNE NEDEN OLMAZ’

Seçimlerin devam ettiği sırada Beyaz Saray’dan yapılan açıklama da, “Sonuçlar Trump’ın politikalarında değişikliğe neden olmaz” denildi.

‘BİR ARAYA GELME ZAMANI’

Öte yandan Kaliforniya eyaletinden Temsilciler Meclisine tekrar seçilen ve Temsilciler Meclisinin mevcut azınlık lideri Demokrat Nancy Pelosi de Demokratların zaferini ilan ederek, “Yarın Amerika’da yeni bir gün olacak” dedi.

Pelosi, “ABD yeterince ayrılığa düştü, artık bir araya gelme zamanı. Bu, Demokrat ve Cumhuriyetçi meselesi değil ABD’de Trump yönetimine karşı Anayasayı tekrar yerine getirme meselesidir” diye konuştu.

ABD’Lİ ÖĞRENCİLER: WALKOUTOFCLASS EYLEMİNDE

Öte yandan lise ve yüksekokullarda okuyan öğrenciler, ülke çapında bir eylem düzenledi. Bugün saat tam 10.00’da sınıflarından çıkarak oy sandıklarına toplu yürüyüş yapacak olan öğrenciler kendilerine “Walkout to Vote” (Çıkıp oy ver) İnisiyatifi olarak adlandırıyor.

Future Coalition (Gelecek Koalisyonu) adlı gençlik öncülüğünde organize olan grup liderliğinde, öğrenciler oy sandıklarına sloganlarla toplu yürüyüş gerçekleştirirken, henüz yaşı oy vermek için tutmayan öğrenciler de onlarla birlikte sloganlarla yürüyecek. – MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat