GAZETE SOKAK – CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, AKP’nin giderayak Kanal İstanbul projesi üzerinden rant devşirme amacında olduğunu vurgulayarak, “Bu projeyi alan müteahhitlere o parayı ödemeyiz. Milletin vergisiyle oluşmuş bu kaynakları da çarçur ettirmeyiz bunlara” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan’ın Kanal İstanbul projesindeki ısrarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, iktidarın ortak aklı egemen kılmaktan çok uzak olduğunu dile getirdi. Ortak aklın egemen kılınması için yapılan her etkinliğin çok önemli olduğunu söyleyip Kanal İstanbul projesinin ekonomik boyutuna dikkat çeken Adıgüzel, projenin ekonomik boyutunun üst seviyede bir zarar yaratacağı uyarısında bulundu.

100 milyar TL’lik bir projeden bahsedildiğine vurgu yapan Adıgüzel, “Hesabı yapılmadan hazırlanmış ve tam anlamıyla bir iktidar projesi. Önünü arkasını hesaplamadan kaynakların bir yerden bir yere transferi projesidir. Bunun net şekilde görülmesi gerek. Zaten bir boğaz var bunun da yönetimi Türkiye’nin elinde. Bu boğaza bir alternatif olarak yeni bir kanal yapılmak isteniyor ve bunu da ‘Yeni bir kanal gerekiyor’ diye propaganda ediyorlar. Bu kanal gerekli de bu kanalın etrafındaki imar nerden çıktı? Etrafında 50-60 katlı binalar yapmak nerden çıktı? Bunları da sorgulamak gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

‘ASIL MESELE TEK ADAM ANLAYIŞI’

Asıl meselenin odağında “Ben bilirim. Ben yaptım oldu. İşte yaptım kabul ederseniz de, etmezseniz de dinlemiyorum” diyen tek adam anlayışının olduğunu vurgulayan Adıgüzel, “İktidar herkesle inatlaşıyor. Yakın bir zamanda İstanbul seçimlerini hatırlayın, 31 Mart’taki seçimleri tekrarlatan bir anlayış vardı. Türkiye’nin Güneydoğusunda birçok belediye başkanını yine inatlaşarak görevden aldı. Seçmen seçtiği halde YSK onay verdiği halde inatlaşarak ‘Siz benim istediğimi seçmediyseniz, ben de sizin seçtiğinizi kabul etmiyorum’ diyerek halk iradesini yok saydı. Akademisyenlerle, aydınlarla bir inatlaşma var. Bu projenin zararlı olduğunu doğaya ve insan zarar verir diyen çevreciler ve uzmanları yok sayıyor” değerlendirmesi yaptı.

‘BİR KAÇ MÜTEAHHİT DÜŞÜNÜLÜYOR’

Projede birkaç müteahhittin düşünüldüğünü dile getiren Adıgüzel, şöyle devam etti: “Burada ülke menfaatlerinin, ülke ekonomisinin düşünüldüğü yok nasıl Telekom’u özelleştirirken, şehir hastanelerini yapılırken, Kütahya’da havalimanını yaparken 4 milyon yolcu garantisi verip de 4 yılda 200 bin bile yolcu geçmeyen havalimanını yapıp bu milletin sırtına yük ettilerse aynı anlayış burada da yürüyor. Aslında iktidar her gün şekil değiştiriyor. Bu gün ‘evet’ dediğine yarın ‘hayır’ diyorlar. Bugün ‘biz yaptık’ dediklerine yarın ‘gerekliydi’ diyorlar ya da ‘bizim aklımızdan bile geçmedi’ diyorlar. Böyle bir anlayış var.”

‘NEDEN BU ACELE?’

İktidara “Neden bu acele?” diye soran Adıgüzel, cevabını da kendisi verdi: “Ben söyleyeyim mi size neden acele ediyorlar. Çünkü gidiyorlar, AKP sıkışmış durumda, yönetemiyorlar. Tek adam anlayışı Türkiye’de çökmüş, artık herkes anti-demokratik uygulamaların özellikle de Türkiye’deki bu kısıtlamaların ülkemizi daha ileri götürmeyeceğini biliyor. Bu yeni ucube sistemin Türkiye’ye hiçbir şey katmadığını ve geçmişteki kazanımları da kaybettirdiğini görüyor. Bu doğrultuda da giderayak hangi rantı cebimize koyarız anlayışı bu aceleyi getiriyor. Çünkü ben bırakın genel başkan yardımcısı olmayı Türkiye’de yaşayan bir genç olarak şaşırıyorum böyle bir projenin oldubittiye getiriliyor olmasına. Herhalde hiçbir mantık açıklayamaz. Çünkü geri dönüşü yok. Bana göre tek bir açıklaması var bu da giderayak İstanbul’u ihanetle sonuçlanacak bir rant sarmalının içine sokmak. Buradaki 100 milyar liralık rantı çevresine dağıtıp ondan sonra gitmek. Çünkü ne olacağı belli değil, başka hiçbir şey aklıma gelmiyor. Biz net olarak söylüyoruz bu projeyi alan müteahhitlere o parayı ödemeyiz, milletin vergisiyle oluşmuş bu kaynakları da çarçur ettirmeyiz bunlara.” MA – Erdoğan Alayumat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...