GAZETE SOKAK – ABD Temsilciler Meclisi’ne, Trump’ın Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonu dolayısıyla “bölgeden çekilme” kararı almasına tepki olarak karar tasarısı sunuldu.Tasarıda imzası bulunan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elliot Engel, Trump’ı “Askerlerimizi o bölgeden çekerek ortaklarımıza ihanet etti” diyerek suçladı.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elliot Engel ve Cumhuriyetçi vekil Michael McCaul tarafından sunulan karar tasarısına her iki kanadın da büyük destek verdiği belirtildi.

Tasarıya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Engel ve McCaul, ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’nin Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) karşı başlattığı askeri harekata yönelik çekilme kararını eleştirdi.

‘TRUMP, ORTAKLARIMIZA İHANET ETTİ’

Açıklamasında DSG’yi savunan Engel, “Başkan Trump, askerlerimizi o bölgeden çekerek ortaklarımıza ihanet etti. Ülke değerlerimize ve ulusal güvenliğimize sırtını döndü. Bugün, bu tasarı ile alınan bu korkunç kararı reddediyor, Kongre üyeleri olarak, Başkan’ın gücünü kötüye kullanarak ilkelerimize ve güvenliğimize zarar verme girişiminin yanında olmadığımızı gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD medyasında yer alan haberlerde, Elliot Engel’in hafta içi Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı operasyonunu durdurması ve Trump’ın Türkiye’ye yönelik hedefli yaptırım uygulamasını içeren yeni bir tasarı daha sunacağı belirtildi.

Benzer bir tasarı Senato’ya sunulmuştu. Kıdemli Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham çarşamba günü Senato’ya yaptırım isteyen benzer bir tasarı sunduğunu açıklamış, Senato’daki her iki partinin de yaptırım konusunda hemfikir olduğunu belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve bazı bakanlar için yaptırım istenen tasarıda, ayrıca Türkiye’nin Kuzey Suriye’deki operasyonlarını durdurmaması halinde askeri ve ticari sektörlerine de ağır yaptırım uygulanması isteniyor. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...