GAZETE SOKAK – Cizre’de faaliyet gösteren Birca Belek Dil ve Kültür Derneği’nin pandemi nedeniyle ara verdiği Kürtçe dil kursları yeniden başlıyor. Eylül ortasında kursların başlayacağını belirten yazar Bahattin Robar, dilini bilmeyenleri kayıt yaptırmaya çağırdı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde Kürtçe dil derslerinin verildiği Birca Belek Dil ve Kültür Derneği, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle verdiği aradan sonra yeniden başlıyor. Pandemi sürecinde online öğrencilere ulaşan dernek, Eylül ayından yeniden öğrencilerine kavuşacak. Kürtçe kurs kayıtlarının başladığı dernekte yine divanlar oluşturulup başta Meleyê Cizîrî olmak üzere birçok Kürt şairin şiirleri de okunup üzerinde değerlendirmelerde bulunulacak. Kürtçe kurs kayıtları için çağrıda bulunan dernek çalışanlarından yazar Bahattin Robar, dilini bilmeyenleri kayıt yaptırmaya çağırdı.

‘TEDBİRLERİ ALACAĞIZ’

“Birçok arkadaşımız kaybetmeye yüz tutmuş Kürtçe kelimeler üzerinden, atasözleri ve dengbejlik üzerine çalışma yürüttü” diyen Robar, “Bunun yanı sıra sosyal medya üzerinde de çalışmalarımızı yürüttük. Tabii bu yeterli değildi. Yüz yüze eğitim için hazırlık kararı aldık. Bundan dolayı önümüzdeki ay kurslarımız başlayacak. Biz de duruma göre tedbirlerimizi alacağız. Toplumsal sağlığı tehlikeye atmayacak şekilde kurslarımızı başlatacağız” dedi.

‘SALDIRILARA CEVAP OLALIM’

“Dilini öğrenmek isteyen zaman kaybetmeden gelip başvursun, 15-20 Eylül tarihinde eğitimlerimiz başlayacak” diyen Robar, Kürtçe dönük saldırılara da dikkati çekti. Robar, “Ne yazık ki bu son zamanlarda devlet yetkilileri ve kurumları tarafından Kürtçeye dönük ciddi bir saldırı var. Dil toplumun dilidir, kimse bir toplumu dilinden kaynaklı suçlayamaz. Halkımız bu saldırılara karşı gelip burada Kürtçe eğitim görerek cevap olmalıdır. Çünkü dil yoksa ruh gider. Dil yok olursa kültür yok olur. Kendi anadilini konuşmayan biri başkası olur. Bundan dolayı bizim ruhumuza sahip çıkmamız gerekir. Ruhumuz dilimizdir” dedi.

KÜRTÇE ŞİİRLER OKUNACAK

Kürtçe kursların yanı sıra Meleyê Cizîrî’nin şiirlerini de haftada bir kez Arapça, Kürtçe, Farsça ve Türkçe bilen bir öğretmen tarafından yorumlanacağını belirten Robar, Kürt edebiyatının gelişmesi açısından haftada bir gün şiir günleri düzenleyeceklerini ifade etti. Robar, “O günlerde Tahîrê Uryan, Meleyê Cizîrî ya da modern şairlerimiz olan Arjen Arî, Berken Bereh’in şiirleri okunacak. En az 2 şiir okunacak. Bu şiirler üzerinde edebiyatı konuşacağız. Ama kendi şiiri olan varsa okumak isteyen ya da farklı bir şiir okumak isteyen varsa onlarda okunacak. Buradan yola çıkarak bizler hem edebiyatımıza öncülük etmiş şairlerimizi tanıyacağız, hem de modern edebiyatı tanımış olacağız. Bu haftadan itibaren çalışmalarımız başlıyor” dedi. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...