Çar. Oca 23rd, 2019

Binlerce seçmenin kaydı silindi

GAZETE SOKAK – Siirt İl Nüfus Müdürlüğü’nde 31 Aralık’ta seçmen kayıtlarının alınmaması üzerine HDP’nin yaptığı araştırma sonucu kentte yıllardır oturan 6 bin 488 seçmenin kaydının silindiği ortaya çıktı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt İl Örgütü, 31 Aralık 2018 tarihinde Siirt İl Nüfus Müdürlüğü’nde seçmen kayıtlarının alınmaması üzerine yaptığı çalışma sonucu seçmen kayıtlarının silindiğini ortaya çıkardı. HDP konuya ilişkin parti il binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, partinin Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, yöneticileri ve üyeleri katıldı.

POLİS ABLUKASI

HDP il binası polisler tarafından ablukaya alınırken, polislerin basın açıklamasını izleyen gazetecilere, “Siirt’te bu kadar basın mensubu var mıydı?” demesi dikkat çekti. Abluka altında açıklama yapan Beştaş, Türkiye’nin 31 Mart’ta gerçekleştireceği seçimde herkesin bir adalet talebinin olduğunu dile getirerek, “AKP ve yürütme her zamanki alışkanlıklarla hareket ederek yalan ve hırsızlıkla bu seçimi almayı istiyor. Bu, bir sır değildir. Kazanmak istediklerini de her fırsatta ilan ediyorlar. Bakınız meclis başkanını, görevinden istifa etmeden aday yaptılar. Bu da iktidarın içinde bulunduğu çaresizliği ilan etmektedir” dedi.

‘UYGULAMAYA AYKIRIDIR’

Meclis başkanının, tarafsızlığını koruyarak tüm milletvekillerinin sorunlarına ve çalışmalarına yaklaşması gerektiğini vurgulayan Beştaş, “Anayasa’ya aykırı şekilde iki görevi yerine getirmektedir. Bütün milletvekillerine karşı tarafsız olması gereken meclis başkanı, bir partinin adayı. Bu, uygulamalara aykırıdır. Bu da tüm illere yayılmış durumda. Ama kimse merak etmesin, biz tüm bunların takipçiyiz” diye konuştu.

‘6488 SEÇMEN KAYDI SİLİNMİŞ’

31 Mart tarihinde yapılacak seçimin hemen ardından kayyumun bavulunu toplayarak Siirt’i terk edeceğini dile getiren Beştaş, şöyle devam etti: “Bu konuda çabaları nafiledir. Biz onların yolsuzluklarını adım adım takip ediyoruz ve açıklayacağız. Siirt’te 24 Haziran’da 91 bin 20 seçmen varken, şu an ise 90 bin 938 seçmen bulunuyor. İlk görüşte her şey normal görünüyor. Oysa biz ayrıntıyı yakaladık. Siirt’te ölüm olabileceği gibi nakil ve göç de olabilir. İlk görüşte ayrıntıyı tespit ettik. Ne olmuş, daha önce seçmen olup burada on yıllardır evi olan 6 bin 488 seçmenin kaydı silinmiş. Onların haberi var mı? Yok. Her gün yurttaşlar buraya gelip oyumuzu çalabilirler mi diye soruyorlar. Biz de bunlara seçmen kütüklerinin açıklanacağını ve tamir edebileceğini söyledik. Hepsi burada göç etmeyen yurttaşlar.”

‘ASKERLERİN KAYITLARI BİLE YAPILDI’

Seçmen kütüklerini tek tek incelediklerini ifade eden Beştaş, “Bir evde, ev sahibinden habersiz, 28 seçmen kayıt edilmiş. Bunların yanı sıra şimdilik sadece bir iddia; ama biz ortaya çıkaracağız. Haberleri olup olmadığını bilmiyoruz; ama Başika Kampı’ndan bulunan askerlerin dahi Siirt’te kayıtları yapılmıştır. Siirt halkından oy istemeye yüzleri yok. Burada bir yarış yürütmüyorlar. Sahtecilik ile oyları çalmak istiyorlar. Ama biz buna izin vermeyeceğiz” dedi.

17 OCAK UYARISI

Açıklamanın ardından Beştaş ve beraberindeki partililer, 17 Ocak tarihine kadar seçmen kütüklerinin kontrol edilmesi amacıyla yurttaşlara bildiri dağıttı. MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat