Çar. Ara 19th, 2018

Bazı temel gıda maddelerine yüzde 100 zam

GAZETE SOKAK – Döviz kurlarında yaşanan artıştan dolayı Federe Kürdistan Bölgesi’nden Silopi’ye getirilen çay, şeker, sigara, tahin ve kahveye son 3 ay içerisinde yüzde 100 zam geldi.

Federe Kürdistan Bölgesi’nden Şırnak’ın Silopi ilçesine getirilen şeker, çay, sigara, tahin, kahve, yağ ve süt tozu gibi ürünlerin fiyatları; döviz kurlarındaki artıştan dolayı yükseldi. Ürünlere, son 3 ay içerisinde yüzde 100 zam geldi.

ÇAY VE KAHVEYE YÜZDE YÜZ ZAM

Fiyatı iki katına çıkan ürünlerin başındaysa, yurttaşlar tarafından en çok tüketilen ürünler arasında bulunan çay geliyor. 3 ay önce 30 ile 32 TL arasında değişen fiyatlarla tüketiciye ulaşan dökme çay, bugün itibariyle 55-60 TL arasında satılıyor. Fiyatı 13 lira olan sallama çayın paket fiyatı ise 20 liraya yükseldi. Çayın yanı sıra Irak’tan getirilen Yemen Kahvesi’ne de büyük oranda zam yapıldı. Daha önce 12 TL’den satılan kahvenin 250 gramlık paketi 20 liraya çıktı. Yine 16 TL’den satılan süt tozunun paketi de yüzde 100’ün üzerinde bir artış göstererek, 35 TL’ye yükseldi.

Fiyatlardaki zamlara dikkat çeken kahvehane ve kafe işletenler de çay ve kahveye yüzde 50’lik zam yaptı.

YAĞ VE ŞEKER CEP YAKIYOR

Fiyat artışlarından etkilenen bir diğer ürün ise sıvı yağ. 3 ay öncesine kadar 80 TL’den piyasaya sürülen 18 litrelik yağ tenekesi, 125 TL’ye çıktı. Yağ tenekesinin fiyatının önümüzdeki günlerde daha da yükselerek 135 TL’ye çıkarılacağı belirtiliyor.

Temel ihtiyaçlar arasında bulunan şekerde de benzer bir durum söz konusu. 32 TL’den satılan 10 kilogramlık şekerin torbası, bugün 40 TL’ye yükselmiş durumda.

SİGARA FİYATLARI TEKELLE YARIŞIYOR

Fiyatı döviz kurlarına bağlı olarak yükselen ürünlerden bir diğeri ise sigara. Tekel ürünlerine sık sık yapılan zamlardan kaynaklı tercih edilen Federe Kürdistan Bölgesi’nden getirilen sigaralara da yüzde 100 zam geldi. En ucuzu daha önce 3 TL’den satılan sigara 6 TL’ye çıkarken, en fazla tercih edilen sigaraların fiyatı da 5.50 TL’den 9 TL’ye yükseldi.

PİRİNCE DÖVİZ VE AMBARGO!

İran’dan getirilen pirinç de zamlardan nasibini alan ürünler arasında. Bölgede çokça tüketilen ve 2 ay öncesine kadar 5 kilosu 32 TL’ye satılan İran pirinci, bugün 55 TL’ye satılıyor. Market fiyatı yer yer 65 TL olan pirinçteki artışa, ABD’nin İran’a uyguladığı ambargonun da etkili olduğu belirtiliyor.

Yine, birkaç ay öncesine kadar Silopi’de 40 TL’ye satılan bin 350 gram Irak tahini, yüzde 100’ün üzerinde bir zamla 90 TL’ye çıkmış durumda. Söz konusu tahin bazı yerlerde ise 100 TL’den satılıyor. (Kaynak: MA – Ahmet Kanbal)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat